פיקוד העורף התרעה במרחב

הנגיד נגד המשקיעים: יקבלו רק 50% מערך הנכס

נגיד בנק ישראל במסר לממשלה, שלא פועלת דיה בשוק הדיור: לראשונה הציב הערב תקרה ברורה באשר לגובה המשכנתה הניתנת לרכישת דירה: זוגות צעירים יקבלו עד 75% מערך הנכס - אך משקיעים רק עד 50%. מחשש להאטה במשק, הוריד הנגיד את הריבית בחצי אחוז

בנק ישראל מודאג מחגיגת המשכנתאות של הבנקים: לראשונה החליט נגיד בנק ישראל פרופסור סטנלי פישר להציב תקרה ברורה באשר לגובה המשכנתה הניתנת לרכישת דירה - ומשרטט הבדל ברור בין משכנתה שניתנת למשקיעים לבין זוגות צעירים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גובה המשכנתה המקסימלית שניתנת לזוגות צעירים נשארת גם הערב בגובה של 75% מערך הדירה. אלא שלמשקיעים, אלו המחזיקים כבר בנכס ומעוניינים לרכוש דירה שנייה, מגביל נגיד בנק ישראל את גובה המשכנתה ל-50% בלבד מערך הדירה. משפרי הדיור יוכלו לקבל עד 70% מערך הדירה.

החלטתו של נגיד בנק ישראל באה על רקע "חגיגת המשכנתאות" המורגשת בבנקים בחודשים האחרונים. מהנתונים שהגיעו לבנק, מדי חודש נלקחות משכנתאות בגובה של חמישה-שישה מיליארד שקלים מדי חודש. בנק ישראל דואג שהמשכנתאות הופכות מסוכנות מאוד. החלטתו של הנגיד פישר מהווה גם מסר לממשלה, לפיו היא לא פועלת מספיק בעניין שוק הדיור - וכנראה שעד הבחירות היא גם לא תפעל בכיוון.

במקביל, הורה הנגיד על הורדת הריבית במשק בחצי אחוז לרמה של שני אחוזים, מחשש להאטה במשק. 

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת