פיקוד העורף התרעה במרחב

לראשונה זה 4 שנים: ירידה במוטיבציה לשירות ביחידות קרביות

נתוני מחזורי הגיוס של 2012 מצביעים על מגמה מדאיגה: פחות ופחות מתגייסים הכשירים ללחימה רוצים לשרת ביחידות קרביות. אחוז השואפים לשרת בקרבי צנח בשיעור של למעלה מ-3 אחוזים בתוך שנה

ירידה במוטיבציה לקרבי. ארכיון (דובר צה"ל)

נורת אזהרה או מגמה מדאיגה? מספר המתגייסים שביקשו לשרת ביחידות קרביות במחזור הגיוס של נובמבר האחרון פחת ב-3 אחוזים לעומת אותו מחזור הגיוס בשנה שעברה - כך מפרסם הבוקר העיתון "מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בשנים האחרונות התגאו בצה"ל על המוטיבציה הגבוהה לשירות ביחידות קרביות שהלכה והתגברה באופן משמעותי ב-4 השנים האחרונות. בנובמבר 2008, חודש לפני היציאה למבצע "עופרת יצוקה", עמד שיעור המועמדים לשירות ביטחון שביקשו להתגייס לקרבי על 65.7% בלבד. לעומת זאת, 3 שנים לאחר מכן גדל מספרם של המועמדים שביקשו לשרת ביחידות החי"ר ביותר מעשרה אחוזים ועמד על 76.2%.

במחזור הגיוס הגדול האחרון לצה"ל, שנערך לפני כחודשיים, חלה לראשונה ירידה במספרם של המבקשים לשרת ביחידות קרביות. נתוני גיוס נובמבר 2012 מצביעים על כך שרק 73.2% מהמתגייסים מבקשים לשרת ביחידות קרביות.

השוואה למחזורי גיוס נוספים משקפת מגמה זהה ואף מדאיגה יותר: במחזור הגיוס של מרס 2012 עמד אחוז המבקשים לשרת בקרבי על 72.4% בלבד, זאת לעומת אותו מחזור גיוס מ-2011, אז ביקשו קרוב ל-80 אחוזים מהמתגייסים לשרת ביחידות קרביות - ירידה משמעותית אף יותר מזו שחלה במחזור הגיוס של נובמבר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לנתונים: "אין מגמת ירידה במוטיבציית השירות לגיוס קרבי. בשנים האחרונות נשמרת רמת מוטיבציה גבוהה ביותר לשירות בתפקידי לחימה. 72%-76% בממוצע מהמתגייסים הכשירים ללחימה מביעים רצון לשרת בתפקידים אלו ומשובצים למגוון רחב של יעדים. שיעור המבקשים לשרת בתפקידי לחימה בגיוס האחרון עמד על 73.3% - הגבוה ב-1% בהשוואה למחזור הגיוס הקודם (אוגוסט) ונמוך ב-2.9% לעומת נובמבר אשתקד. ככלל יודגש כי אמירה גורפת על ירידה בשיעורי המוטיבציה ללחימה אינה משקפת את תמונת המצב ואת רמת המוטיבציה הגבוהה והיציבה בקרב המתגייסים."

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת