אקסטרים

סיכנו את חייהם וחצו את ים המלח מירדן לישראל

סיכנו את חייהם וחצו את ים המלח מירדן לישראל

מהגדה הירדנית אל הגדה הישראלית בים המוות: האנשים ששחו רחוק בשביל מטרה אחת

כמה רחוק הייתם מוכנים ללכת בשביל להציל את המקום הנמוך בעולם? קבוצת שחיינים מהעולם עשתה הבוקר היסטוריה כשצלחה לראשונה את ים המלח לרוחבו, מהגדה הירדנית אל הגדה הישראלית. זאת למען מטרה אחת והיא הצלתו של ים המלח ועצירת הנזקים הסביבתיים. לאור המאפיינים הייחודיים של ים המלח, מדובר באתגר מסכן חיים שלא נוסה בעבר ולכן דרש היערכות מיוחדת.

 השחיינים שעשו היסטוריה (צילום: יחסי ציבור)
השחיינים שעשו היסטוריה (צילום: יחסי ציבור)
 עשו היסטוריה. האנשים שחצו את ים המלח בשחיה (צילום: אורי בראון)
עשו היסטוריה. האנשים שחצו את ים המלח בשחיה (צילום: אורי בראון)

המשחה, אשר החל היום (שלישי) בשעה 7:00 בבוקר מהגדה הירדנית של הים, הינו פרי שיתוף פעולה בין המועצה האזורית תמר, ארגון אקופיס מזרח תיכון, והמשרד לשיתוף פעולה אזורי. מטרתו לגרום ליישומה של פעולה ממשלתית מקיפה להצלת ים המלח. "הגענו לתובנה העצובה שככל הנראה אנחנו הדור האחרון שיכול לעצור את התייבשותו של ים המלח ואת ההשפעה ההרסנית על סביבתו. לכן, אנו מחויבים לפעול באופן מיידי ובצורה הטובה ביותר שאנו יודעים בה להביע את עצמנו, והיא שחייה", מעידים השחיינים.

עוד ב-mood: 
מטיילים בארץ: מסלולים לפי דרגת קושי

ים המלח מתייבש בקצב מדאיג ועד כה איבד למעלה משליש משטחו, בזמן שמפלסו ממשיך לרדת בכמטר ועשרים מדי שנה. בשל נסיגת הים נגרמת המלחה ואובדן של אקוויפרים אשר משמעותם אובדן מקור המים המתוקים באזור והרס נאות המדבר. תוצאה נוספת של ההזנחה היא תופעת הבולענים – מדי שנה נפערים כ-300 בולענים חדשים וסה"כ ישנים כ-5,000 בולענים בחופי ים המלח. מדובר בתופעה המהווה סכנה לחיי אדם, גורמת הרס לכבישים ולמבנים ומגבילה פיתוח עתידי.

המשחה התבצע לרוחבו של ים המלח, כ-16 ק"מ, וערך כ-7 שעות. הצוותים, אשר התאמנו למשחה קרוב לשנה, יצאו באור ראשון של בוקר, על גבי סירות, מהגדה הירדנית- נחל מוג'יב (ארנון) אל עבר חוף חמי עין גדי, שם התקיימה קבלת פנים לשחיינים וטקס הענקת מדליות ותעודות במעמד שגרירים ונציגים בכירים.

עודד רהב, מיוזמי המשחה ואחד השחיינים, מציין כי: "אם אפשר לעשות מבצע שנחשב לבלתי אפשרי, כמו חציית ים המלח בשחייה, אז אפשר גם להציל את ים המלח. אנחנו לא מעוניינים רק בהעלאת מודעות, אלא בפעולה אמיתית למען ים המלח".

 שוחים כדי להציל את המקום הנמוך בעולם (צילום: עודד רהב)
שוחים כדי להציל את המקום הנמוך בעולם (צילום: עודד רהב)

צליחת ים המלח טומנת בחובה סיכונים רבים שכן מספיקה טיפה אחת שתחדור לעין כדי לגרום לגירוי משמעותי, ובליעה אפשרית של מים יכולה להיות קטלנית אם לא תטופל באופן מידי. "מדובר במים כבדים שנגרמים כתוצאה מריכוז מלחים גבוה המקשה על הנשימה, הראייה והסיבולת הפיזית", מסביר רהב. "לכן, צוות מקצועי על סירות ליווה את השחיינים לכל אורך המסלול ויספק עזרה ראשונה וליווי אישי".

כל השחיינים אשר השתתפו במשחה התחרו בעבר במקצה של מקור מים פתוח בן 10 ק"מ לפחות. לאור האתגרים הטמונים במשחה, השחיינים חויבו לבצע מספר רב של אימונים. כמו כן, כובד המים הגורם לתופעת הציפה חייבה את השחיינים לאמץ סגנון שחייה ייחודי. בנוסף, המליחות הגבוהה הנמצאת במים (שמגיעה עד 36 אחוז יותר ממליחות הים התיכון) דרשה מסכת שנורקל מיוחדת המכסה את כל שטח הפנים.

להמלצות על חופשות מדהימות היכנסו לפייסבוק שלנו