בעולם

תרגיל משותף לארה"ב וד' קוריאה

בצל המתיחות בין ארה"ב לצ' קוריאה, יערוך בקרוב הצבא האמריקני מפגן כוח נוסף מול פיונגיאנג. חילות הים של ארה"ב וד' קוריאה יערכו בשבוע הבא תרגיל רחב היקף

לקראת הצהרתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הערב (19:45 שעון ישראל) על האסטרטגיה החדשה מול הממשל האירני, פרסם היום (שישי) הבית הלבן מסמך עם עיקרי הגישה של הממשל בוושינגטון. על פי המסמך, המדיניות תתמקד בנטרול השפעת הממשל האירני, ביייחוד סביב תמיכתו בטרור, ותילחם נגד איום הטילים והיכולת הגרעינית של טהרן. "הגיע הזמן שהעולם כולו יצטרף אלינו בדרישה שהממשלה האירנית תסיים את רדיפתה אחר מוות והרס", אומרים בבית הלבן. ההצהרה תועבר בשידור חי באתרי חדשות 2. דובר הפרלמנט האירני: "ביטול ההסכם על ידי ארה"ב יביא לסיומו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העמדה החדשה והקשוחה יותר של הממשל האמריקני נובעת מתפיסתו של טראמפ לגבי עסקת הגרעין, אותה הגדיר כ"גרועה ביותר". לטענתו, ההסכם כפי שהוא כעת לא ימנע מאירן לפתח נשק גרעיני. לקראת הנאום אמר דובר הפרלמנט האירני כי עמדת ארה"ב תוביל לכאוס גלובלי והוסיף כי אם היא תפרוש יהיה זה סוף ההסכם. בנוסף, הוא אמר שבטהרן מקווים שרוסיה תסייע בפתרון המשבר.

מפציצים אמריקניים בטיסה מעל חצי האי
מפציצים אמריקניים בטיסה מעל חצי האי

במסמך נכתב כי האמריקנים יחדשו את הבריתות המסורתיות שלהם ואת השותפויות האזוריות כחסמים נגד החתרנות האירנית, על מנת לשקם מאזן כוחות יציב באזור. "נפעל לשלול מימון מהמשטר האירני ובמיוחד ממשמרות המהפכה האיסלאמיים", נכתב בהצהרה. "משמרות המהפכה סוחטות את עושרו של העם האירני".

בארה''ב מקשיחים עמדות מול אירן (press tv)
בארה''ב מקשיחים עמדות מול אירן (press tv)

"אנו נילחם באיומים על ארה"ב ועל בנות בריתה מפני טילים בליסטיים ונשק א-סימטרי אחר", נכתב עוד במסמך. כמו כן, בבית הלבן אמרו כי הם יאספו את הקהילה הבינלאומית במלחמתם נגד משמרות המהפכה שמבצעות הפרות ברוטאליות של זכויות אדם, כדברי המסמך.