בעולם

"טראמפ בדרך לסגת מהסכם הגרעין"

מקורות בארה"ב טוענים: הנשיא יכריז מחר כי העסקה עם אירן "אינה נמצאת יותר באינטרסים האמריקניים". הבית הלבן הבטיח שתיחשף בנאום מדיניות חדשה.

הבית הלבן פרסם אמש (חמישי) הודעה רשמית לפיה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יכריז מחר על "אסטרטגיה חדשה" לגבי אירן. על פי ההערכות, טראמפ צפוי שלא לאשרר את ההסכם, צעד שיחזיר את הסכם הגרעין לדיון בקונגרס. על פי הודעת הבית הלבן, ההצהרה תימסר בסביבות השעה 19:45 (שעון ישראל) בפני הקונגרס, והיא תביא לסיום תקופה ממושכת של השערות וספקות לגבי גורל ההסכם שנחתם בין מעצמות המערב לאירן ביולי 2015.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנאומו מחר, צפוי טראמפ לפרט גם אסטרטגיה חדשה באשר להתמודדות עם האיומים הנשקפים מאירן, למשל תוכנית הטילים הבאליסטיים שלה, תמיכתה בטרור ואיום הסייבר. בתדרוך לכתבים ציין ראש הסגל בבית הלבן, ג'ון קלי, כי הנשיא טראמפ אינו היחיד שמאמין כי הסכם הגרעין עם אירן לא יעזור לארצות הברית בטווח הבינוני או הארוך. כמו כן, בהתייחסו למתיחות עם צפון קוריאה, הדגיש קלי הוא מקווה שהדיפלומטיה תצליח במגעים מול פיונגיאנג.

''ההסכם לא עוזר לארה''ב''. קלי וטראמפ (רויטרס)
''ההסכם לא עוזר לארה''ב''. קלי וטראמפ (רויטרס)

גם אם טראמפ אכן מודיע כי הוא נסוג מההסכם, אין זה אומר שההסכם יקרוס. לרשות המחוקקים האמריקנים יהיו 60 ימים במהלכם יהיה עליכם להכריע האם הם מעוניינים "להפעיל מחדש" את הסנקציות נגד טהרן שוושינגטון השהתה במסגרת ההסכם. כמו כן, הם יצטרכו להחליט אם לערוך בו שינויים, לבטלו או להשאיר אותו על כנו.

נסיגה מן ההסכם עשויה לעורר את חמתן של בנות הברית של ארה"ב במערב, שהפצירו בטראמפ לכבד את ההסכם. ייתכן שבשל כך, מזכיר המדינה רקס טילרסון קיים בימים האחרונים שורת שיחות עדכון עם שרי החוץ של בריטניה, צרפת, רוסיה וסין, לקראת הנאום הצפוי של טראמפ מחר. "אתאר אותן כשיחות של הקשבה, התייעצות ודיון על השלכות התכנית עליה טראמפ יכריז מחר", אמר

טראמפ ממשיך לתקוף את ההסכם: "מבוכה איומה ונוראה למדינתנו"

הגנרל האמריקני ג'וזף ווטל, המפקד על הפיקוד המרכזי של צבא ארצות הברית, הדהד את הדברים על אירן ואמר כי הוא מודאג מפני הפעילות לטווח הארוך של טהרן במזרח התיכון. לדבריו, הצבא האמריקני ימשיך להתמקד בהגנה על החיילים האמריקנים, על אף אזהרותיה של אירן כי בסיסים אמריקניים באזור יהיו תחת סכנה במידה שארה"ב תאשר הרחבה של הסנקציות נגדה.

"בטווח הארוך אירן מהווה גורם מערער יציבות באזור ואנחנו ממשיכים להיות מודאגים מהפעילות שלה", אמר ווטל. בעניין ההודעה הצפויה של טראמפ מחר, ציין ווטל כי "ההנהגה היא זו שתקבל את ההחלטות בנושא ואנחנו ניערך לעשות כל מה שנידרש כדי להמשיך להגן על עצמנו, ובמיוחד כדי להגן על האינטרסים שלנו באזור".

הבוקר, טראמפ אמר בריאיון לרשת "פוקס" כי "אני חושב שזה אחד ההסכמים הגרועים ביותר שנוסחו – נתנו 150 מיליארד דולר ולא קיבלנו כלום. הם בדרכם להשגת נשק גרעיני במהירות רבה למדי, זוהי מבוכה איומה ונוראה למדינתנו, ועשינו זאת מתוך חולשה, אף שבפועל יש לנו כוח רב".

האם זהו הסוף להסכם? (רויטרס)
האם זהו הסוף להסכם? (רויטרס)

הדברים מצטרפים להתייחסות של טראמפ לנושא ביום שישי האחרון, כשאמר כי "אירן לא מקיימת את רוח הסכם הגרעין" ושלא יאפשר בשום אופן לאירן להשיג נשק גרעיני. במהלך ישיבה שקיים בבית הלבן עם מפקדים בכירים בצבא האמריקני, אמר טראמפ כי "המשטר האירני תומך בטרור ומייצא אלימות קטלנית ואי סדר ברחבי המזרח התיכון. אנו מתכוונים לשים סוף לתוקפנות המתמשכת של אירן ושאיפותיה הגרעיניות".

מוקדם יותר השבוע טען בכיר בממשל טראמפ כי הנשיא עומד להגיד לראשונה בתפקיד – שאירן לא ממלאת את חלקה ושההסכם לא משרת את האינטרסים של ארה"ב. מדובר בהכרזה שעשויה לחדש את הסנקציות ואולי אף לפורר את ההסכם. לפי הערכות ודיווחים בוושינגטון, טראמפ צפוי להודיע שאירן אינה מקיימת את ההסכם וכי שמירה עליו "אינה מקיימת את האינטרסים הלאומיים של ארה"ב".

טהרן: "תגובה מוחצת למהלך נגד ההסכם"

לקראת ההכרזה, שר החוץ האירני, מוחמד ג'אווד זריף, הכריז אתמול כי ארצו תגיב בחריפות לכל מהלך של ארצות הברית נגד הסכם הגרעין. "הוא הדגיש כי אם האמריקנים ינקטו בכל צעד נגד ההסכם, אירן תשיב להם בצורה חמורה אף יותר", סיפר חבר הפרלמנט שאבז חסנפור על הדברים שאמר זריף לפרלמנט האירני.

חבר פרלמנט נוסף, ביירוז נמאטי, אמר כי השר אף התייחס לפעולות ספציפיות שטראמפ והקונגרס עלולים לנקוט בנושא. עם זאת, הוא סירב לפרט בדיוק מהם הצעדים שפירט זריף. עוד ציין זריף כי יתר מדינות אירופה ימשיכו לתמוך בהסכם, ללא קשר לפעולות האמריקניות.

שר החוץ האירני, זריף (רויטרס)
שר החוץ האירני, זריף (רויטרס)

מדובר בהמשך המתקפה האירנית נגד ארה"ב סביב סוגיית הסכם הגרעין, עליו צפוי טראמפ לנאום מחר. דובר הצבא האירני אמר שלשום כי איום של טראמפ על אירן יוביל לתגובה אירנית ש"תלמד אותם לקחים חדשים". עוד הוא הוסיף כי "נראה שממשל טראמפ מבין רק קללות, וזקוק לכמה זעזועים כדי להבין את המשמעות החדשה של כוח בעולם".

דובר הממשלה האירנית הדגיש כי ארה"ב "תצטרף למחנה הטרוריסטים" אם תבחר להגדיר את משמרות המהפכה כארגון טרור. "העולם צריך להיות אסיר תודה למשמרות המהפכה על המאבק בטרוריסטים, במיוחד נגד דעא"ש", אמר מחמד באקר נובאכט במסיבת עיתונאים. "אם תינקט עמדה נגד משמרות המהפכה והן יוגדרו כארגון טרור, האמריקנים יהיו אלו שיוגדרו כחלק ממחנה הטרוריסטים".