בעולם

הבחירות בצרפת: נתוני הצבעה נמוכים

הבחירות בצרפת: נתוני הצבעה נמוכים

מקרון ולה פן - שאחד מהם יהפוך בקרוב לנשיא צרפת הבא - התקבלו בחום בקלפיות. הולנד הטיל פתק בקלפי וקרא לבחור במקרון "שימשיך את דרכי" - בעוד המצביעים חלוקים בדעתם

הקלפיות בבחירות המכריעות בצרפת נפתחו, ושאלת השאלות כרגע היא אחוז ההצבעה – כמה צרפתים ייצאו היום (ראשון) לקלפי על מנת להכריע את זהות הנשיא, או הנשיאה, הבאה. המועמדים – עמנואל מקרון מהמרכז ומרין לה-פן מהימין – הצביעו והתקבלו בחיוכים ובאיחולים לבביים בקלפיות, וגם עצרו להצטלם עם המצביעים. בעוד הסקרים מנבאים למקרון יתרון יציב (62% לעומת 38% ללה-פן), ההערכות הן שמזג האוויר הקר – לצד אפשרות לשאננות ופרשת המיילים – ירתיעו מיליוני מצביעים ויהפכו את המרוץ לצמוד בהרבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על החגיגות הצפויות של מקרון מעיבים האיומים הביטחוניים: הרחבה מחוץ למוזיאון הלובר בפריז, בה תכנן מקרון לכנס את תומכיו במהלך הלילה ולנאום – וכך גם לחגוג, בתקווה, את ניצחונו – פונתה מחשש לפגיעה בביטחון. תיק חשוד נמצא במקום, ו-300 עיתונאים שכבר התמקמו באזור הועברו למתחם אחר.

פאולין קלמה, דוברת מטה הקמפיין של מקרון, אמרה כי השטח פונה "כצעד מנע בהחלטת המשטרה". מדובר באזור שניצב גם כך תחת אבטחה כבדה, לאחר שחשוד תקף שוטרים סמוך למוזיאון לפני מספר שבועות.

המצביעים הראשונים, הבוקר

עד לשעה 13:00 (שעון ישראל) הצביעו 28.23% מהבוחרים – לעומת 30.66% באותה שעה ב-2012. ב-2007, לשם ההשוואה, הצביעו 34% עד לשעה זו ו-26.19% עד לשעה זו ב-2002 – כך נמסר ממשרד הפנים המקומי. נתון ההצבעה הנמוך צפוי לשרת את לה-פן, לפי ההערכות.

הבחירות בצרפת: נתוני הצבעה נמוכים

הולנד בעד מקרון: "הוא ימשיך בדרך"

סקר שפורסם במדינה טוען כי מיליוני צרפתים מתכוונים להחרים את הבחירות: 32% מהבוחרים לא מתכוונים להצביע בעד לה-פן או מקרון – אחד הנתונים הגבוהים בהיסטוריה – לפי מכון Cevipof. חלקם מתכוונים לא להצביע בעוד אחרים ישימו פתק לבן: פעילים טענו כי מדובר ב"בחירה בין שני שטנים – כסף גדול ופשיזם". ההערכה היא כי רוב הנמנעים הם תומכי ז'אן-לוק מלנשון ומיקולס דופון-איינאן, שלא עברו את הסיבוב הראשון.

מקרון הצביע בעיירת החוף לה טורקה, בה נמצא בית הקיץ שלו, יחד עם רעייתו בריג'יט והתקבל בחיוכים ובחיבוקים – ואף עצר ללטף את כלבו של אחד המצביעים. מקרון הגיע לקליפ מלווה באבטחה כבדה, ולמרות זאת לחץ את ידיהם של בוחרים רבים. גם לה פן הצביעה בעיר הנין-בומו והתקבלה בחום – אך מפגינות פמיניסטיות, חלקן בחזה חשוף, מחו נגד לה פן. המפגינות נעצרו לאחר שתלו שלט מחאה על בניין כנסייה סמוך.

מצביע נוסף שהתייצב היום בקלפיות הוא הנשיא – בקרוב לשעבר – פרנסואה הולנד: הנשיא הביע שוב את תמיכתו במקרון ואמר כי "המדינה ניצבת בפני אתגרים רבים, אנחנו נתגבר עליהם ויורשי בתפקיד ימשיך בדרך". הולנד הוסיף כי "עלינו להמשיך בדרך, שהיא זו שהופכת אותנו לצרפת".

"לעולם לא נצעד אחורה, תמיד קדימה", הוסיף הולנד שהזכיר את שם מפלגתו של מקרון. "חשוב לאסוף את כל המצביעים, וזהו יום חשוב שמטרתו להימנע מהדרך הלא נכונה".

ומה חושבים המצביעים בצרפת? אליז, שלא הצביעה בסיבוב הראשון, בחרה הבוקר במקרון ואמרה לאלעד שמחיוף, שליח חדשות 2 לבחירות: "התלבטתי אם לצאת להצביע, בסוף נמשכתי אוטומטית אל הקלפי. הרגשתי שהפעם זה חשוב וצריך לנסות להשפיע".

ברנרד, שהצביע לפיון בסיבוב הראשון והפעם למקרון, אמר לכתב חדשות 2: "אני חושב שלה-פן מסוכנת לצרפת, יש לה הרבה תמיכה בכפרים ובערים הקטנות שהוזנחו במשך שנים. צריך לנסות להתחבר אליהם יותר ולא להפריד אותם מצרפת אבל אסור שנעשה שינויים רדיקלים כמו שלה-פן רוצה".

הקלפיות בצרפת, הבוקר
הקלפיות בצרפת, הבוקר
EPA/JEROME FAVRE

"צריך להציב גבולות ולגרש מהגרים"

המצביעה מיוריאל ונדווטר, מובטלת בת 48, הצביעה גם כן למקרון ונימקה את בחירתה: "זה מדאיג בכל מקרה, מכיוון שיש קבוצה של בוחרים שלא מזהה עצמה יותר עם הערכים הבסיסייים של המדינה שלנו, ערכים דמוקרטיים שלה-פן לא מגלמת. אני מקווה שמקרון ייבחר אבל אני גם מקווה שהוא יוכל לבנות פרויקט לכל החברה, שכולל את כל האזרחים".

פרנסיס קסטל, עובד בתעשיית המתכת בן 51, נמנה על תומכי לה-פן ואמר: "אני יודע שהיא תעבוד בתחום הביטחוני. אני חושב שאנחנו צריכים להישאר באירופה אבל להציב גבולות – ולהרחיק את כל הזרים. אני לא בהכרח מדבר על אנשים בעלי צבע אור שונה, אלא על זרים ממוצא אחר – אלו שמגיעים מארצות אחרות, בין אם הם בלגיים או משהו אחר, צריך לשלוח אותם. זה לא תפקידו של העם הצרפתי לשלם עליהם". קסטל אמר כי הוא סקפטי לגבי האפשרות שלה-פן תצליח לפתור את כל בעיות הכלכלה של צרפת.

מצביעה בת 39 שהזדהתה בשם גברת דופולט הביעה גם היא תמיכה בלה-פן ואמרה: "אני מקווה שהיא תעשה את מה שאנחנו רוצים, תשנה דברים במרכזי הערים ותשים קץ לקרבות. אנחנו כבר לא בטוחים פה יותר".

לעומתה, איב רובר מפריז הטיל פתק לבן לקלפי כאות מחאה ואמר כי הוא מודאג מהעבר הגזעני של מפלגת "החזית הלאומית" של לה-פן. עם זאת, הוא הבהיר, מקרון בן ה-39 לא מנוסה מספיק וגם המדיניות הכלכלית שלו לא מקובלת על איב רובר. פנסיונרית בשם גבריאל לבה אמרה כי היא הצביעה "מכיוון שאני דואגת לנכדיי ולעולם".