החדשות בעולם

אירן: הסכם הגרעין לא נתון למו"מ

שר החוץ של משמרות המהפכה הגיב בטוויטר להודעתו הערב של הנשיא טראמפ כי יש לשנות סעיפים בהסכם הגרעין תוך 4 חודשים והכריז: "ההסכם הוא רב צדדי ואינו ניתן לשינוי, על ארה"ב להתאים את עצמה להסכם - בדיוק כמונו"

לאחר שנשיא ארצות הברית טראמפ הודיע הערב (שישי) כי החליט להמשיך את השעיית הסנקציות על טהרן "בפעם האחרונה" והקציב ארבעה חודשים לטובת עריכת שינויים בהסכם הגרעין – שר החוץ האירני מוחמד זריף דחה בתוקף את האולטימטום האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המדיניות של טראמפ וההודעה שלו היום מסתכמות במאמצים נואשים לחתור תחת הסכם רב-צדדי ומוצק", כתב זריף בטוויטר. לדבריו, הסכם הגרעין אינו ניתן לשינוי, כל שכן לביטול. "במקום לחזור על רטוריקה מעייפת, ארצות הברית חייבת להביא את עצמה לציות מלא של ההסכם, בדיוק כמו אירן".

הערב הכריז טראמפ שהוא ממשיך בהקלת הסנקציות על אירן, בהתאם להסכם הגרעין שנחתם עמה ב-2015, אותו כינה במספר רב של הזדמנויות "ההסכם הגרוע בהיסטוריה". עם זאת, הקציב הנשיא האמריקני ארבעה חודשים בהם יערוך שינויים בהסכם שאם לא יתקבלו הוא יפרוש ובנוסף ציין כי זו הפעם האחרונה שוושינגטון מאריכה את ההסכם.

בתוך כך הודיע משרד האוצר האמריקני כי הטיל סנקציות על 14 אישים וישויות אירניים בגין הפרה של זכויות אדם – ככל הנראה על רקע דיכוי גל ההפגנות האחרון שפרץ במדינה במהלכן נהרגו כ-21 מפגינים ברחבי הרפובליקה האסלאמית.