החדשות בעולם

"לא כדאי לאיים על מעצמה גרעינית"

האולטימטום שהציבה בריטניה לרוסיה סביב סוגיית הרעלת המרגל לשעבר יפוג הלילה, אולם ברוסיה לא מתרגשים - ומגיבים באיום מרומז. "לא כדאי לאיים על מעצמה גרעינית", השיבה דוברת משרד החוץ הרוסי כשנשאלה בנושא

המתיחות בין בריטניה לרוסיה מתגברת: דוברת משרד החוץ הרוסי אמרה כי "לא כדאי לאיים על מעצמה גרעינית" בתשובה לשאלה הנוגעת לטענה הבריטית לפיה רוסיה עשויה להיות האחראית להרעלתו של המרגל לשעבר סרגיי סקריפל ובתו.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר היום זימן שר החוץ סרגיי לברוב את השגריר הבריטי לורי בריסטוב לשיחת בירור. לברוב טען כי הטענות מלונדון הן "שטויות". קודם לכן הודיעה המשטרה הבריטית כי תחקור אם הייתה מעורבות רוסית ב-14 מקרי מוות נוספים ברחבי המדינה בשנים האחרונות, שעד כה לא נחשבו לחשודים.

דוברה של ראשת הממשלה תרזה מיי מסר כי מחר, אחרי שיפוג האולטימטום לרוסיה לספק הסבר מדוע עשתה שימוש בגז עצבים למתקפה, תתכנס המועצה לביטחון לאומי על מנת לדון במגוון הצעדים. לברוב טען בתגובה שיש בעיה עם הדרישה, כאשר לא מאפשרים לרוסים גישה לממצאים מהזירה ולגז העצבים שבו נעשה שימוש, נוביצ'וק. לכן, הסביר לברוב, רוסיה לא תוכל להשיב לאולטימטום.

לברוב. זימן את השגריר
לברוב. זימן את השגריר
רויטרס

שרת הפנים הבריטית כינסה את הגוף שנקרא "קוברה", ועדה מיוחדת שכוללת מספר שרים וראשי ארגוני בטחון, בכדי לדון בפרשה. "המשטרה וכוחות הביטחון יחקרו את ההאשמות סביב מעורבות רוסיה ב-14 מקרי מוות בבריטניה", מסרה שרת הפנים אמבר רוד.

האולטימטום של מיי סופו היום – בשעה 23:00 שעוננו, ובו דרשה בריטניה מרוסיה לספק הסבר מדוע עשתה שימוש בגז העצבים למתקפה. אמש דווח בסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס כי בריטניה מאיימת להחרים את המונדיאל הקרוב שייערך ברוסיה בתגובה להרעלת המרגל הרוסי ובתו. על פי הדיווח, את הידיעה מסר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בעצמו.

מיי. הציבה אולטימטום
מיי. הציבה אולטימטום
sky news

שתי המדינות מתעמתות על רקע ניסיון החיסול של סקריפל ובתו, שנמצאו בתחילת חודש מרץ מחוסרי הכרה על ספסל בעיירה סליסבורי. השניים עדיין מאושפזים בבית החולים במצב קשה, אך יציב. אתמול אמרה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, כי גז העצבים בו נעשה שימוש בניסיון ההתנקשות הוא גז עצבים נדיר ביותר שפותח ברוסיה הסובייטית.

על אף הממצאים החמורים, בריטניה לא נהנית מגיבוי בינלאומי רחב ביחס לנושא. המדינה, שדנה בימים אלה על התנאים ליציאה מהאיחוד האירופי ואינה מנהלת קשרים הדוקים עם ממשל טראמפ, זכתה לביטוי תמיכה רפה מקולו של מזכיר נאט"ו. "בריטניה היא בעלת ברית חשובה ואנו מודאגים מהתקרית הזו". צרפת הודיעה כי מעשי רוסיה הן דבר "לא מקובל" ובנוסף שר החוץ האמריקני רקס טילרסון טען שהחיסול הוא מהלך רוסי מקומם שיש לו "השלכות חמורות".