בעולם

חשש: צפון קוריאה ערכה ניסוי גרעיני נוסף

חשש: צפון קוריאה ערכה ניסוי גרעיני נוסף

ארה"ב דיווחה על רעידת אדמה "חלשה ורדודה יחסית", סמוך לאתר בו ערכה צפון קוריאה ניסויי טילים בעבר. "לא יכולים לקבוע האם הרעידה היא מעשה ידי אדם", הדגישו במכון הסייסמולוגי.

קים ג'ונג און שוב מתגרה בארצות הברית? אמש(חמישי) נמדדה רעידת אדמה חלשה יחסית – בעוצמה של 2.9 – ורדודה סמוך לסונגג'יבאגאם שבצפון קוריאה. המכון הסייסמולוגי האמריקני ציין כי הרעידה "אירעה באזור בו צפון קוריאה ערכה ניסויי גרעין" והדגיש כי בשלב זה לא ניתן לקבוע האם מדובר באירוע "טבעי" או מעשה יד אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עומק הרעידה נמדד ב-5 קילומטרים בלבד. "לאירוע היו מאפיינים של רעידת אדמה, אך העומק נחשב לנמוך", ציינו החוקרים במכון – ובמערב נבדקת האפשרות כי אכן מדובר בניסוי גרעיני נוסף. חיל האוויר האמריקני או יפן צפויים למסור התייחסות לאירוע – ולקבוע האם מדובר בניסוי נוסף.

הערב סיפק ראש הסגל בבית הלבן, הגנרל ג'ון קלי, הערכה שקולה יחסית – וציין כי ארצות הברית "מאמינה שאיום הגרעין הקיים מצפון קוריאה הוא בר-ניהול". קלי הדגיש בתדרוך לעיתונאים כי ארה"ב לא תסכים לכך שפיונגיאנג תמשיך לפתח את יכולותיה לפגוע בארה"ב באמצעות הטילים.

"אסור לאפשר לה יכולת להגיע לכאן באמצעות טיליה", הוסיף קלי. "צפון קוריאה כבר פיתחה יכולות די טובות של שיגור טילים בין-יבשתיים והיא עובדת על מערכות לשיגור טילי גרעין".

מאמין בדיפלומטיה. ג'ון קלי (רויטרס)
מאמין בדיפלומטיה. ג'ון קלי (רויטרס)

"בשלב זה ממשל טראמפ סבור כי ניתן להתמודד עם האיום, אך במהלך הזמן – אם האיום יגדל – נקווה שדיפלומטיה תעזור", סיכם הגנרל קלי.

צפון קוריאה: "טראמפ הדליק את פתיל המלחמה"

גם אתמול המשיך שר החוץ של צפון קוריאה בחילופי מהלומות עם ארה"ב, תוך שהוא משגר איום נוסף לעבר וושינגטון. בריאיון לסוכנות הידיעות הרוסית אמר השר כי "טראמפ הצית את פתיל המלחמה בנאום שנשא באו"ם".

"בהצהרתו התוקפנית והמשוגעת באו"ם, טראמפ הצית את פתיל המלחמה נגדנו", אמר. "אנחנו צריכים להשוות את התוצאה עם ברד של אש, לא עם מילים".

בריאיון אמר שר החוץ הצפון קוריאני כי תכנית הגרעין של פיונגיאנג מבטיחה את השלום והביטחון של האזור. "תכנית הגרעין שלנו לעולם לא תהיה נושא לדיון, לא כל עוד ארה"ב מתכננת למחוץ את צפון קוריאה. אנו כמעט במצב של שוויון כוחות עם ארה"ב".