בעולם

6 הדרכים של טראמפ לבית הלבן

על רקע צמצום הפער מקלינטון בסקרים, רשת CNN משרטטת שישה תסריטים שיובילו את דונלד טראמפ לחדר הסגלגל

יש מעט מאוד דברים שעליהם יכולים דונלד טראמפ והילרי קלינטון להסכים בימים אלה – אך נקודה אחת שלגביה הם תמימי דעים לחלוטין היא שהמרוץ לבית הלבן נעשה צמוד הרבה יותר בשבועיים האחרונים. על אף שקלינטון ממשיכה להוביל במרבית הסקרים וסיכוייה לזכות ב-270 האלקטורים הנדרשים נראים גבוהים בהרבה – טראמפ מצמצם את הפער והניסיון לעקוף את קלינטון ולהגיע לבית הלבן נראה אפשרי הרבה יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רשת CNN מציינת שלראשונה זה תקופה ארוכה קלינטון יורדת מ-270 אלקטורים על פי הסקרים – ומשרטטת את שש הדרכים שבהן דונלד טראמפ יוכל להתעלות על ההערכות ולסלול בכל זאת את דרכו, כל הדרך עד החדר הסגלגל.

הערכת האלקטורים העדכנית של CNN (CNN)
הערכת האלקטורים העדכנית של CNN (CNN)

ניצחון בכל המדינות המתנדנדות

על פי הסקרים, זהו ככל הנראה הסיכוי הטוב ביותר של טראמפ, אבל זהו גם תסריט שבו אין לו שום מרווח לפספס. על פי התסריט הזה, טראמפ זוכה בכל המדינות שבהן זכה מיט רומני במרוץ לבית הלבן ב-2012 ומצליח לנצח גם בפלורידה, אוהיו, אייווה, נבאדה וניו המפשיר – שבהן ניצח אובמה לפני ארבע שנים. אם טראמפ יצליח לכבוש את כל המדינות הללו – הוא יגיע בדיוק ל-270 האלקטורים הנדרשים לניצחון.

"רוב דומם" של לבנים בני מעמד הפועלים

זהו תסריט החלומות של טראמפ, מכיוון שהוא סודק את השליטה הדמוקרטית של קלינטון במדינות כמו וויסקונסין, מישיגן ופנסילבניה – שבהן היא מובילה באופן מובהק בסקרים. על פי התסריט הזה, שבו שיעורי ההצבעה בקרב מעמד הפועלים הלבן שתומך בטראמפ יהיו גבוהים במיוחד, הוא יוכל לזכות גם מבלי לנצח במדינות שבהן המרוץ צמוד כמו נבאדה וניו המפשיר. במצב כזה טראמפ יוכל גם להשיג 290 אלקטורים.

קלינטון מפסידה קולות למועמד שלישי

נבאדה, ניו המפשיר וקולורדו הן מדינות שבהן אחוז גדול מהמצביעים אינו משויך לאחת משתי המפלגות הגדולות. כדי לנצח בהן קלינטון זקוקה גם לקולות של מצביעים שנוטים לעבר המפלגה הרפובליקנית אך אינם מרגישים נוח להצביע לטראמפ. אם יתברר כי רבים מהקולות הללו יילכו לבסוף למועמד הליברטריאני גארי ג'ונסון, הדבר עשוי לעלות לקלינטון בניצחון. על פי התסריט הזה טראמפ עשוי לזכות ב-275 אלקטורים.

צניחה באחוזי ההצבעה של האפרו-אמריקנים

נתוני ההצבעה המוקדמת בצפון קרוליינה, פלורידה וג'ורג'יה מראים כי מספר האזרחים האפרו-אמריקנים שהצביעו נמוך מזה שנרשם במערכות בחירות קודמות. הנתונים הללו צפויים לסייע לטראמפ בשלוש המדינות הללו וגם במישיגן – שם אחוז גדול מכוחה של המפלגה הדמוקרטית מגיע מההצבעות של האוכלוסייה האפרו-אמריקנית.

אחוזי הצבעה נמוכים מהצפוי של ההיספנים

ירידה בשיעור ההצבעה של אזרחי ארצות הברית ממדינות אמריקה הלטינית עשויה להפוך מספר מדינות במערב לתחרותיות הרבה יותר. במקרה כזה טראמפ יוכל לנצח באריזונה ויהיה לו סיכוי טוב לנצח גם בפלורידה, נבאדה, קולורדו וניו מקסיקו.

תמיכה מפתיעה ממדינות צפון-מזרח

על פי התסריט הזה, טראמפ מצליח הרבה מעל למצופה בקרב מצביעים תושבי הפרברים ובני המעמד הבינוני ומנצח במיין ובניו המפשיר. אבל הפרס הגדול ביותר של טראמפ במקרה כזה יהיה ניצחון בפנסילבניה. על פי התסריט הזה טראמפ יוכל לקבל 287 אלקטורים ולנצח.