בעולם

"נטביע את יפן, ארה"ב תהפוך לאפר"

בתגובה להחלטה להטיל עליה סנקציות נוספות צפון קוריאה מאיימת במתקפה גרעינית: בפיונגיאנג כינו את מועצת הביטחון של האו"ם "כלי של רשע"

צפון קוריאה מאיימת היום (חמישי) במתקפה גרעינית בתגובה לאישור באו"ם של סבב סנקציות חדש נגדה. בהודעה שפרסמה הסוכנות לקשרי חוץ ותעמולה במדינה היא קראה לפרק את מועצת הביטחון אותה הגדירה כ"גורם רשע שנוצר על ידי מדינות שפוטות של האמריקנים", הצהירה כי תעלים את יפן ותפגע קשות ארה"ב .

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ארבעת האיים של יפן יוטבעו על ידי הפצצה הגרעינית שברשותנו", נכתב בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה. "יפן לא צריכה להמשיך להתקיים לצידנו".

על ארה"ב, המדינה שיזמה וקידמה את החרפת הסנקציות במועצת הבטחון, איימה פיונגיאנג: "נהפוך את שטחה לאפר וחשיכה". בהודעה נמסר כי קוריאה הצפונית תשתמש בכל האמצעים שברשותה כדי להגיב על הטלת העיצומים החדשים עליה. גורם בכיר מטעם הממשלה היפנית הגיב לאיום בתקיפה גרעינית והגדיר אותו "פרובוקטיבי ושערורייתי".

מיד לאחר אישור הסנקציות במועצת הבטחון של האו"ם, הנציג הצפון קוריאני במטה הארגון בז'נבה הזהיר כי "הצעדים הבאים בהם ננקוט יגרמו לארה"ב את הסבל הגדול בתולדותיה. הממשל בוושינגטון מבעיר עימות פוליטי, כלכלי וצבאי בניסיון לדכא את היכולות הגרעיניות שלנו, שהגיעו כבר לשלב האחרון". הוא מתח ביקורת חריפה על ההחלטה והכריז כי "מדובר בהחלטה בלתי חוקית".

מועצת הביטחון של האו"ם אישרה ביום שלישי בהצבעה פה אחד את החמרת הסנקציות נגד צפון קוריאה, בעקבות הניסוי השישי והמסוכן ביותר שערכה המדינה בתחילת החודש – בפצצת מימן. בין היתר אושר חרם על יצוא הטקסטיל והגבלות על יבוא של נפט גולמי למדינה.

זו ההחלטה התשיעית שעוברת פה אחד על ידי 15 חברי הוועדה, שעניינה סנקציות נגד צפון קוריאה מאז 2006. הסנקציות נועדו למחות על פיתוח טילים בליסטיים ונשק גרעיני מצד המדינה המסוגרת. עם זאת, ארה"ב ריככה את הטיוטה הראשונית, שהייתה נוקשה יותר, במטרה לזכות בתמיכתן של סין ורוסיה, בנות בריתה של צפון קוריאה.