פלילים

חשיפה: עדותו של לפיד בתיק המתנות

במשך 45 דקות העיד חבר הכנסת יאיר לפיד בפני החוקרים וסיפר על הפגישות שלו עם איש העסקים ארנון מילצ'ן. על פי גרסת לפיד, מילצ'ן פנה אליו וביקש ממנו לשנות את החוק כך שהפטור ממס לתושבים חוזרים יעמוד על 20 שנה במקום 10

לאחר שאמש (שלישי) נחשף במהדורה המרכזית כי שר האוצר לשעבר ויו"ר יש עתיד, הח"כ יאיר לפיד, הוא עד מרכזי נגד נתניהו בחקירת תיק 1000 – הערב פורסמו לראשונה פרטים מתוך עדותו של לפיד. מגרסת לפיד עולה כי סירב ל-2 פניות ממילצ'ן וראש הממשלה פנה אליו פעמיים בתגובה לסירובו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפיד סיפר בעדותו במשטרה, שנמשכה בין 45 דקות לשעה, כי במהלך שנת 2013 הגיעה אליו הפנייה הראשונה מארנון מילצ'ן בנוגע לשינוי החוק, שקיבל לימים את הכינוי "חוק מילצ'ן" בשל החשדות. החוק המקורי מעניק הטבות מס ופטור מדיווח על נכסים לעולים חדשים ולתושבים חוזרים למשך עשור. 

על פי גרסת לפיד, מילצ'ן פנה אליו וביקש ממנו לשנות את החוק כך שהפטור ממס לתושבים חוזרים יעמוד על 20 שנה במקום 10. לפיד סיפר שהשיב בשלילה. יומיים לאחר שסירב, פנה אליו נתניהו בעצמו. ראש הממשלה שאל את שר האוצר לשעבר האם דיבר עם מילצ'ן ואמר לו שהחוק טוב ויש לקדמו. לפיד סיפר כי סירב לבקשת נתניהו. 

רויטרס

כעבור תקופה מסוימת, נפגש מילצ'ן עם לפיד, שהביא עמו לפגישה רפרנטית ממשרד האוצר. באותה פגישה, כך לדברי לפיד, הוצג בפניו נייר עמדה מסודר שנוגע לאותן הטבות מס בשינוי החוק. לפיד סירב גם לנייר העמדה, ובעקבות אותה שיחה הוא מקבל פעם נוספת פנייה מראש הממשלה, שגם עליה הוא משיב בשלילה.

מקורבי נתניהו ושריו יצאו למתקפה
מקורבי נתניהו ושריו יצאו למתקפה
פלאש 90/אלכס קולומיסקי

בעקבות החשיפה בחדשות 2, יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דודי אמסלם, עלה לנאום במליאה אמש במהלך הדיון על התקציב ותקף את לפיד: "אתה חולם להיות ראש ממשלה. עזוב את השאלה אם תיבחר, לדעתי זה מדע בדיוני אבל בוא נגיד שכן. איזה מסר אתה מעביר לילדים שרוצים להתגייס ולנוער במדינת ישראל? 'חבר'ה, תלכו לעיתון במחנה?' גם לא צריך שם כל כך מדים, אפשר ללכת עם סנדלים ומכנס קצר".

"אני בז להתנהלות האחרונה שנחשפתי אליה, שאתה באמת שטינקר קטן", הוסיף אמסלם שכינה את לפיד "מלשן עלוב". שרת התרבות מירי רגב מסרה בהצהרה רשמית: "החידוש היחידי הערב הוא חשיפת פניו האמיתיות של יאיר לפיד – פוליטיקאי כושל שהעדיף להצטרף למניפי הגיליוטינה ברוטשילד ולנסות להפיל את נתניהו ואת הליכוד בדרכים לא דמוקרטיות. פרסום זהותו כעד המרכזי הוא המסמר האחרון בארון הפוליטי שלו".