כלכלה

כחלון הכריז: הטבות במסים למשפחות

כחלון הכריז: הטבות במסים למשפחות

שר האוצר משה כחלון חשף תכנית להפחתת מסים למשפחות עם ילדים עד גיל 6 ואת מהפכת סבסוד הצהרונים בעקבות מאבק "תכנית חיסכון"

השתתפו בהכנת הידיעה: קרן מרציאנו, חדשות 2

לאחר הפרסום אתמול לראשונה במהדורה המרכזית על כוונת שר האוצר משה כחלון לגבש תכנית להורדת מחירי הצהרונים בכל הארץ, הציג היום (שלישי) כחלון את קווי התכנית "נטו משפחה" שעלותה הכוללת נאמדת ב-4 מיליארד שקלים. "היום אנו מחזירים חוב גדול לעמוד השדרה של החברה הישראלית – המשפחות העובדות", אמר כחלון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"היום אנחנו מחזקים את מעמד הביניים במעשים ולא בדיבורים", הוסיף השר. "היום אנחנו מחזקים את הזוג שיוצא בבוקר לעבודה ומשלם מיסים, את משרתי המילואים והמשפחות בישראל. כולם מדברים על מעמד הביניים, עד היום לא נעשה מאומה. צריך לשנות כיוון, שיותר משפחות מלמטה יעלו למעלה ולא הפוך. מעמד הביניים נשחק בשנים האחרונות ואנחנו נשנה את הכיוון".

עוד אמר כחלון כי מדובר בתכנית כלכלית, ולא בתכנית רווחה. "זו תכנית חברתית כוללת בה אנחנו ממשיכים במאבק ביוקר המחייה. זה טוב לחברה, טוב למשק, זה טוב לצמיחה וזה עושה צדק לאלפי משפחות ישראליות. התכנית כוללת מהלך היסטורי של סבסוד צהרונים. אנחנו נדאג שיהיה אפשר לשלוח ילדים לצהרון בלי לפשוט רגל. כמו כן נעניק תוספת נקודות זיכוי להורים עובדים, יהיה פה חיסכון של מאות שקלים בחודש. המסר הוא שלא נשאיר אף אחד מאחור, יש לנו עוד הרבה משימות לפנינו".

הצגת התכנית מגיעה על רקע מתיחות פוליטית בין כחלון לראש הממשלה נתניהו, בעיקר לאור העובדה שנתניהו לא עודכן בפרטי התכנית שהוצגה היום. "התכנית הזו היא חלק ממדיניות ממשלה בהמשך לתכניות קודמות", ענה כחלון כשנשאל מדוע לא עדכן את רה"מ. "לכן אני לא רואה פה שום דבר שצריך לעדכן מישהו, לא קרה פה שום דבר מיוחד. אנחנו מקיימים את מדיניות הממשלה, מדיניות אחראית ונכונה".

מהפכת הצהרונים יוצאת לדרך?
מהפכת הצהרונים יוצאת לדרך?
רויטרס

עיקרי התכנית "נטו משפחה"

התכנית גובשה בשיתוף ראשי רשויות וראש מרכז השלטון המקומי חיים ביבס ומתמקדת בשתי אוכלוסיות: משפחות עם ילדים שאינן מגיעות לתקרת המס וזכאיות למענק עבודה ומשפחות מעמד הביניים שעוברות את סף המס. לפי התכנית, ייקבע מחיר מקסימום לצהרונים שיעמוד על 930 שקלים ובנוסף לכך המדינה תסבסד חלקית ותעניק הנחה נוספת בסכום של 150-400 שקלים בחודש לילד, תלוי במקום המגורים. המשמעות – משפחה עם שני ילדים ויותר תשלם מאות שקלים פחות בחודש.

הגדלת והשוואת נקודות זיכוי להורים עובדים בגין ילדים: לצד הקצבאות האוניברסליות, מעניקה התכנית תוספת משמעותית לנקודות הזיכוי הניתנות להורים בגין ילדים מרגע הולדתם ועד גיל 66. זאת, באמצעות הגדלת נקודות הזיכוי הניתנות כיום והשוואתן בין גברים לנשים. הגידול בהכנסה הפנויה של בני זוג שלהם ילדים צפוי להסתכם בעקבות המהלך באלפי שקלים בשנה ויינתן רטרואקטיבית מינואר 2017.

בדרך למתיחות נוספת? כחלון ונתניהו
בדרך למתיחות נוספת? כחלון ונתניהו
פלאש 90, אלכס קולומויסקי

סבסוד צהרונים: עד היום נעו התשלומים של ההורים בעבור צהרונים בין 900-1300 שקלים לחודש תלוי ביישוב. החל משנת הלימודים הקרובה, ספטמבר 20177, ייהנו הורים עובדים ממחיר מופחת בעבור צהרונים לילדים. בעקבות סיכום עם מרכז השלטון המקומי, תסבסד המדינה את התשלום בגין הצהרונים באופן דיפרנציאלי כך שסיוע גדול יותר יינתן למשפחות הגרות ביישובים חלשים. סבסוד הצהרונים יגדיל את שכר הנטו של כל משפחה באלפי שקלים בשנה ועלותו מוערכת ב-900 מיליון שקל בשנה.

הגדלת מענק העבודה (מס הכנסה שלילי): במטרה לשפר את מצבם הכלכלי של העובדים ברמות השכר הנמוכות, הוחלט במשרד האוצר להגדיל ולהשוות בין גברים לנשים את גובה מענק העבודה הניתן כיום, וכן להרחיב את גובה ההכנסה בגינה הוא ניתן. תוספת ההכנסה המשולמת ישירות לחשבונות הבנק של הזכאים העומדים בקריטריונים הקבועים בחוק תינתן למקבלי שכר של עד 5,000 שקל ותעמוד על 495 שקל בחודש הן לגברים והן לנשים עם עד שני ילדים, ולכ-720 שקל להורים עם שלושה ילדים ומעלה.

על מנת ליצור תמריץ להשתתפות בשוק העבודה, משפחות שבהן שני בני הזוג עובדים יזכו לתוספת של 30%, כך שמענק העבודה יעמוד על 644 שקלים בחודש להורה לילד עם עד שני ילדים, וכ-936 שקל להורה לשלושה ילדים ומעלה.

הפחתת וביטול מכסים על בגדי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר: כצעד נוסף להפחתת יוקר המחיה, מתמקדת התכנית בהפחתת מכסים של שלושה מוצרי צריכה: נעליים, בגדי תינוקות ומכשירי סלולר. על פי התוכנית, מס הקנייה על ייבוא מכשירי סלולר יופחת מ-15% ל-0, המכס על ייבוא נעליים יופחת מ-12% ל-0 והמכס על ייבוא בגדי תינוקות יבוטל.