פרשנות ודעות

סוריה: הסוף קרוב, העתיד מעורפל

מלחמת האזרחים בסוריה: הסוף קרוב, העתיד מעורפל

ב-15 במרס 2011 החלה בסוריה התקוממות אזרחית שהפכה למלחמת אזרחים שחריבה את המדינה וגבתה יותר מ-400 אלף קורבנות. 6 מיליון בני אדם הפכו לפליטים, עוד 14 מיליון נותרו ללא בית

ב-15 במרס 2011 החלה בסוריה התקוממות אזרחית שעד מהרה הפכה למלחמה שגבתה כבר 400 אלף קורבנות, הפכה את ערי סוריה לעיי חורבות – והותירה מיליוני פליטים. מה קורה היום בסוריה? מה צופן לה העתיד? ואיך המלחמה שם עלולה לסכן את ישראל?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המדינה הפכה לגל של הריסות
המדינה הפכה לגל של הריסות
רויטרס

במלחמה הזו היו שלושה שלבים עיקריים:

השלב הראשון – שלב של מחאה אזרחית עממית, הפגנות ברחובות, קריאות למיגור השלטון והחלפתו.

השלב השני – כניסת הצבא הסורי לסגנון של פיזור באש, המורדים הופכים ממחאה עממית בכיכרות, של אנשים בלתי חמושים, לכאלה שאוחזים בנשק – נשק שמגיע אליהם מכל מיני מקומות במימון של מדינות המפרץ הפרסי בעיקר.

השלב השלישי – הצבא הסורי נעזר בסיוע מאסיבי מצדה של אירן.

המלחמה קרובה לסיום?
המלחמה קרובה לסיום?
רויטרס

מה קורה עכשיו? הרוסים מפעילים את חיל האוויר שלהם בדרום סוריה, מרחק קצר למדי מהגבול שלנו, כדי להכריח את המורדים להסכים לסוג של שביתות נשק, הפסקות אש, הסדרים מקומיים של הפסקת הלחימה שמייצבים את האזור ויוצרים הרגעה.

ברגע שהמורדים בתוך תא השטח הזה לא קיבלו לא מאתנו ולא ממישהו אחר עזרה צבאית רצינית, ברגע שזה קורה – המרחב הזה של הגולן הסורי עלול להיפתח בפני התבססות של החיזבאללה והמיליציות האירניות – וזו כוונתם.

המלחמה הזו נראית קרובה, אפילו קרובה מאוד לסיום. עד עכשיו נמנו שם מעל 400 אלף הרוגים – ומתוך אוכלוסייה שמנתה 23 מיליון בני אדם, 14 מיליון איבדו את בתיהם. 6 מיליון מתוכם עזבו את סוריה, לאחרים אין לאן לחזור. המדינה הזו הפכה לגל אחד גדול של הריסות.