פוליטי-ביטחוני

שוב מסתבך: ח"כ חזן מושעה לשבוע

שוב מסתבך: ח"כ חזן מושעה לשבוע

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה להשעות ממחר, את ח"כ חזן למשך שבוע. חזן התעמת עם מיכל רוזין ממרצ וזעק לעברה: "את בושה, תשרתי בצבא של חמאס"

השתתפו בהכנת הידיעה: עמית סגל, חדשות 2

חבר הכנסת מהליכוד מסתבך פעם נוספת: ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (שני) להשעות למשך שבוע את ח"כ אורן חזן מדיוני המליאה ודיוני ועדות הכנסת השונות, זאת בעקבות תלונה שהגישה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) בעקבות מקרה שהתרחש לפני כחודשיים בהפגנה משותפת למפלגתה ולארגון "שוברים שתיקה" בקריית אונו. הוועדה קבעה כי בתקופה זו ח"כ חזן יורשה להיכנס לדיונים לצורך הצבעה בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ח"כ רוזין טענה בקובלנה שהגישה כי בזמן שהתראיינה במקום האירוע לערוץ 20, ח"כ חזן נמצד אליה באופן אלים בעודו צועק קריאות גנאי לעברה. היא אף טענה כי עם שובה למשכן הכנסת, כינה אותה ח"כ חזן: "פושטקית", "פחדנית" ועוד.

מושעה לשבוע. חזן (מרים אלסטר/Flash90)
מושעה לשבוע. חזן (מרים אלסטר/Flash90)

ח"כ חזן טען כי "לא הייתה כל התנהגות אלימה ומאיימת מצדו" וכי האירוע היה היה מתואם עם ערוץ 20. "לא סתם היתה לי אוזנייה ומיקרופון", ציין חזן. "הכל היה מוכן ומתועד מראש. זו היתה מלכודת והיא נפלה בה. אני לא רואה בזה שום דבר פסול, זו לא היתה התפרצות, אני הוזמנתי מראש לשידור.

חזן גם טען כי מימש את זכותו לחופש ביטוי ולהפגין נגד ארגון "שוברים שתיקה" ועמדותיה של רוזין. הוא הוסיף כי האירוע בבסיסו אינו שונה מכל עימות טלוויזיוני סוער בין חברי כנסת.

"חזן ניסה לפוצץ את הריאיון"

ועדת האתיקה של הכנסת הקשיבה לטענותיהם של השניים וצפתה בקטע המדובר. הוועדה קבעה כי חזן "הגיח לפתע ונעמד בצמוד לח"כ רוזין באופן שאינו מקובל, והפריע לה להתראיין תוך כדי שהוא צועק כלפיה ביטויים קשים ואישיים כגון 'את קטנה, את בושה, תשרתי בצבא של חמאס, תשרתי בצבא של אסד, אתם מזהמים את האוויר". הוועדה קבעה כי רוזין נאלצה להפסיק את הריאיון בזמן שחזן השתלט על השידור והתראיין לערוץ 20 "בשיתוף פעולה עם המראיינת באולפן".

ח''כ מיכל רוזין
ח''כ מיכל רוזין

עוד טענה הוועדה כי מהשידור עולה שחזן נעמד בצמוד לרוזין "כדי לפוצץ את הריאיון עמה, להוציאה משיווי משקל ומריכוז ולא לאפשר לה כלל לומר את דבריה – ולא במטרה להתעמת איתה במסגרת עימות לגיטימי כפי שטען".

"חברי הוועדה סבורים כי לא ניתן לראות בהתנהגותו של ח"כ חזן באירוע זה התנהגות סבירה ולגיטימית במסגרת עימות תקשורתי בין שני חברי כנסת", צוין בהחלטת הוועדה. "אכן, עימותים בתקשורת בין חברי כנסת יכולים להיות חריפים ואף להידרדר לצעקות וחילופי דברים קשים, אך לא ניתן לקבל בשום אופן התנהגות מהסוג שהפגין חזן באותו אירוע. חופש הביטוי של חברי הכנסת לא נועד לרמוס לחלוטין את חופש הביטוי של עמיתיהם, תוך הטחת ביטויים מסוג שהשמיע חזן".

ח"כ רוזין בירכה על החלטת ועדת האתיקה וטענה כי התנהגותו של ח"כ חזן מבזה את מעמד הכנסת בצורה הבוטה ביותר. "הגיע הזמן לשים לזה סוף", טענה. "בושה שח"כ בישראל מגיע להפגנה אזרחית ומפעיל אלימות מילולית ופיזית על המשתתפים בה, ביניהם גם חבר כנסת. עימותים פוליטיים הם חלק מוויכוח לגיטימי על עמדות, אך במקרה של ח"כ חזן מדובר באלימות, רידוד השיח ואובדן מוחלט של ממלכתיות ובושה. הצהרתה של ועדת האתיקה בדבר שכיחות התלונות על ח"כ חזן זועקת דרשני על עצם היותו חבר כנסת בישראל. חמור מכך, שיתוף הפעולה בין ח"כ חזן לבין ערוץ 20 אינו מותיר ספק במקומו של הערוץ כשופר תעמולה פוליטית".

ח"כ חזן מסר בתגובה להחלטת ועדת האתיקה: "צר לי שכנסת ישראל הפכה לכלי שרת בידי אנשי השמאל הקיצוני ו'שוברים שתיקה'. להרחיק אותי בגין כך שיצאתי כנגד נציגי הארגון הבוגדני והשפל 'שוברים שתיקה' (או יותר נכון 'שוברים את צה"ל') זהו הישג גדול לשונאי ישראל ולמחבלים. אישית אני גאה על כך שזעקתי את זעקת החיילים ושמרתי על כבודם של חיילי צה"ל ושל מדינת ישראל. אני קורא לראש הממשלה לשים סוף לדהירה שמאלה: כשחנין זועבי ואנשי "שוברים שתיקה" מקבלים מדליות וחברי כנסת ימנים מורחקים בגלל שמירתם על האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל – נחצה הגבול והגיעה העת לעשות לכך סוף".