פוליטי-ביטחוני

שרת המשפטים תוקפת: לא יסתמו לנו את הפה

למרות הביקורת החריפה שנמתחה בבית הלבן על התנהלות הבית היהודי ("בנט קבר את הסיכוי להעברת השגרירות"), שרת המשפטים ממשיכה בלחץ ומבהירה: "לא ישימו לנו מסקינג טייפ על הפה"

הקרבות בממשלה נמשכים לקראת ביקור טראמפ: שרת המשפטים איילת שקד שבה והעלתה היום (שישי) את דרישת הבית היהודי להעברת השגרירות לירושלים, למרות העימות המדיני שנוצר. "לא נבחרנו כדי לחמם כסא אלא כדי לממש מדיניות ברורה, לדאוג שלא תוקם מדינה פלסטינית ולדאוג להעביר את השגרירות למשל", אמרה באירוע "שישי תרבות" ברמת גן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שקד הוסיפה, באירוע שנערך בבית קריניצי ברמת גן בהנחיית אטילה שומפלבי, כי "לא ישימו לנו מסקינג טייפ על הפה. נבחרנו כדי להביע עמדות ברורות. כשצריך להביע אותם. לא כל הבעת עמדה היא ניגוח ולא נכון להפוך דברים לאישיים, זה עניינים אידיאולוגיים  וזה תפקידנו". עם זאת, הדגישה שקד כי "אם ראש הממשלה אמר שפעל לשם העברת השגרירות אני בהחלט מאמינה לו.

על מפת הביקור של הנשיא טראמפ, שלא כללה את יהודה ושומרון והגולן, אמרה: "אני מקווה שמדובר בבורות ולא במדיניות". בנושא השגרירות הבהירה שקד כי "הנשיא טראמפ הוא נשיא שעד כה עמד בהבטחותיו לבוחריו. נושא השגרירות זו הבטחה שהוא נתן ל'בייס' הפוליטי שלו שם, לא עבורנו. זה מה שבסיס בוחריו ציפה ממנו לשמוע ואני רוצה להאמין שהוא יממש את ההבטחה שנתן לבוחריו".

המתקפה האמריקנית נגד בנט
המתקפה האמריקנית נגד בנט

בביקורת מרומזת על הנשיא האמריקני, גרסה שקד כי היא "לא חושבת שיש כרגע תכנית מגובשת לממשל האמריקני. אני לא הייתי רוצה שהביקור של טראמפ יסתיים בהצהרות בומבסטיות אלא שיהיה ביקור נימוסין חיובי, שמטרתו איחוד בין שלוש הדתות וביקור שמעמיק את הקשר בין המדינות".

על המידע המודיעיני המסווג שדלף לרוסיה אמרה שרת המשפטים: "היחסים בין ישראל לארה"ב עמוקים ומבוססים על שיתוף פעולה מקצועי ואידיאולוגי. אם יש דברים שצריך לשפר נשפר".

המפה שהופצה לקראת ביקור טראמפ
המפה שהופצה לקראת ביקור טראמפ
דוברות הבית הלבן

בקרב מקורבי טראמפ ישנו זעם על התבטאויות שרים נגד היוזמות שהנשיא מנסה להוביל – ובראשם השר נפתלי בנט. לדבריהם, דווקא ההתבטאויות הללו הן שמסכלות את מהלך מעבר השגרירות מתל אביב לירושלים.

"זה לא מה שהיינו מצפים מישראל ביחס לבת הברית שלה שתמיד עומדת לצדה, במיוחד בממשל הידידותי הזה", אמרו מקורבי הנשיא. "כנראה שחלק מהשרים לא מבינים את רגישות המצב ביחס לשגרירות".

"אם יש מישהו שקבר את הסיכוי להעברת השגרירות, זה השר נפתלי בנט", ציינו אותם בכירים. המקורבים אף הוסיפו: "בנט מסומן אצלנו".

.