פוליטי

גבאי על ההמלצות: תם עידן נתניהו

בימין ובשמאל מיהרו להגיב לפרסום המלצות המשטרה נגד רה"מ בתיקי 1000 ו-2000. ח"כ לוין: "מהלך בזוי לביצוע הפיכה שלטונית נגד רצון הבוחר". באופיזיציה קראו לרה"מ להודיע על נבצרות: "זהו יום שחור למדינה ולשלטון החוק"

השתתפו בהכנת הידיעה: ירון אברהם, חדשות 2

הפרסום לפיו המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו בגין שוחד עורר סערה במערכת הפוליטית. באופוזיציה כבר קראו לנתניהו לצאת לנבצרות, אך בקואליציה המשיכו לשדר עסקים כרגיל. יו"ר הקואליציה דודי אמסלם טען: "אין שום דבר חדש. המטרה סומנה כבר לפני כשנתיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נורו עשרות חיצים לעבר המטרה בתקווה שאחד מהם יגיע ליעד ולאחר שהפכו כל אבן, בכל פינה בעולם – המשטרה עשתה הכל כדי להשיג את המטרה", הוסיף אמסלם. "על פי הבנתי, מדובר בהליך לא לגיטימי שמסכן כל מדינה דמוקרטית בעולם. שלטון מחליפים בקלפי ולא באמצעות הצבא או המשטרה".

יו"ר הקואליציה ציין כי "במהלך הדיונים בוועדת הפנים על חוק ההמלצות, עלה הנתון המדהים שקרוב ל-80% מהמלצות המשטרה נדחות על ידי הפרקליטות. אני מקווה שהם ישקלו את הראיות בכובד ראש, לי ולחלק גדול מאוד מאזרחי המדינה שאינם מגיעים לרוטשילד, ברור מה אמורה להיות ההחלטה. באף מדינה דמוקרטית בעולם לא היו מעזים ולא מעלים על דעתם בשום אופן לזמן ראש ממשלה מכהן ולחקור אותו האם הוא קיבל בקבוקי יין, שוקלדים או סיגרים מחבר שלו. עד אנה נבוא?".

אמסלם, ארכיון
אמסלם, ארכיון
יונתן סינדל / פלאש 90

גם שר התיירות יריב לוין תקף בחריפות את המלצות המשטרה. "הערב נחשף המהלך הבזוי לביצוע הפיכה שלטונית נגד רצון הבוחר", אמר. "בושה וחרפה שהעד המרכזי נגד רה"מ נתניהו הוא הפוליטיקאי יאיר לפיד שמנסה כבר שנים להחליף אותו בתפקיד. לפיד, שהפסיד פעמיים בבחירות, מנסה לכבוש את השלטון על ידי עדות חסרת מהימנות. אין ספק שהאמת תצא לאור והממשלה תמשיך להוביל את ישראל בדרך שלנו, ובהנהגתו הבוטחת של רה"מ נתניהו".

"אני לא מופתעת ואני לא מתרגשת מהמלצות המשטרה שהיו ידועות מראש ושכידוע אין להם כל תוקף משפטי", הוסיפה גם שרת התרבות מירי רגב. "החידוש היחידי הערב הוא חשיפת פניו האמיתיות של יאיר לפיד – פוליטיקאי כושל שהעדיף להצטרף למניפי הגיליוטינה ברוטשילד ולנסות להפיל את נתניהו ואת הליכוד בדרכים לא דמוקרטיות. פרסום זהותו כעד המרכזי הוא המסמר האחרון בארון הפוליטי שלו".

שר האוצר משה כחלון קרא להרגיע את הרוחות בנושא: "אני ער לרחשי הציבור, מימין ומשמאל, בנוגע להמלצות המשטרה סביב חקירות ראש הממשלה. החוק קובע כי רק היועץ המשפטי לממשלה רשאי לקבל החלטות בעניין הגשה או אי הגשה של כתב אישום. עד אז אמשיך להוביל ולנווט את הכלכלה הישראלית לרווחת כלל אזרחי ישראל. אני קורא לכולם – מימין ומשמאל – לחדול מהתקפות על המשטרה ועל מערכת שלטון החוק. יש לתת למערכות לפעול ללא לחצים, לא מימין ולא משמאל, ולפעול באופן מסודר, מקצועי ושקול".

"נתניהו הוא ראש ממשלה מושחת ומסוכן"

בעוד בקואליציה לא התרגשו מההמלצות, באופוזיציה עלו למתקפה נגד רה"מ נתניהו. "תם עידן נתניהו, בקלפיות או בחקירות", אמר יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי. "ראש הממשלה ושלוחיו פגעו במשטרה ובמוסדות שלטון החוק כפי שאף נחקר לא עשה – כולל ניסיונות להגביל את החוקרים ולפגוע באמון הציבור בחוקרים. חובתו של כל איש ציבור הגון, לחזק את המשטרה וגורמי החוק ולפעול לסיום דרכה של הממשלה בראשות נתניהו".

יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג אמר כי "זהו ערב קשה, כואב ועצוב מאוד לאזרחי מדינת ישראל. המלצות המשטרה שהוגשו הערב מציגות תמונה קשה ביותר על התנהלות ראש הממשלה, המלצות בהן יכריע היועץ המשפטי לממשלה". הרצוג קרא לעצור את הדה-לגיטימציה למשטרה והוסיף: "על נתניהו ועמיתיו יהיה לקבל את הדין אשר יהיה וכך גם כל הציבור בישראל.

לדבריו, "טובת המדינה ויציבות המערכת השלטונית, במיוחד בעיצומם של אתגרים ביטחוניים ומדיניים, מחייבים את צוות הפרקליטות והיועמ"ש להתפנות מכל עיסוקיהם ולהגיע ללא דיחוי להחלטות משפטיות בתיקי ראש הממשלה. אסור לגרור את המדינה לחודשים ארוכים של אי וודאות פוליטית חסרת תקדים".

"זהו יום שחור למדינה ולשלטון החוק, וטוב שאפשר להתנחם בחוסנן ובאומץ לבן של מערכות שלטון החוק שהתעקשו לעשות את עבודתן חרף הפחדות, הכפשות ואיומים", אמרה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני). "עברת השוחד היא מהחמורות בספר החוקים. היא מזעזעת את יסודות המדינה כשמדובר בראש הממשלה".

ברק:
ברק: "על נתניהו לצאת לנבצרות"
פלאש 90

"מעשיו הם מושחתים, משחיתים, ומכוערים", הוסיפה. "ההתמודדות שלו עם מצבו היא אגוצנטרית, אלימה, והוא אינו נרתע מלהרוס ולחרב את כל מה שסביבו כדי להישרד. זה רע. אסור לו להישאר בתפקידו ולו רגע אחד. זכור נתניהו את מה שתבעת מאולמרט: התפטר לאלתר, אמרת לו. ראה"מ בחקירות אינו מסוגל שלא לערבב בין שיקולים אישיים ופוליטיים ובין טובת המדינה, אמרת. וצדקת. אם נותר בך שמץ של דאגה למדינה, תודיע עכשיו על התפטרותך".

גם יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ יואל חסון, תקף ואמר כי לעם ישראל מגיע ראש ממשלה ישר, לא משנה אם הוא מימין או משמאל. "הגיע הזמן להיפרד מנתניהו לשלום", כתב בחשבון הטוויטר שלו. יו"ר מרצ זהבה גלאון הוסיפה: "בנאום הכזבים ברוטב שקרים שנשא נתניהו הערב הבהיר כי אין בכוונתו להתפטר או לצאת לנבצרות. נתניהו מוכן לדרדר את המדינה כולה בדרכו למטה".

"נתניהו הוא ראש ממשלה מושחת ומסוכן ומהערב אפילו יותר מסוכן – כי ברור שמהרגע שהכסא שלו רועד הוא יעשה הכל בשביל לשמור על השלטון", כתב גם יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה. "נתניהו חייב ללכת הביתה".

גם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק העביר ביקורת קשה על נתניהו לאחר פרסום המלצות המשטרה. "אלו שעות קשות ועצובות וזה גם רגע של אמת ומבחן לכולנו", אמר ברק בסרטון שפרסם. "התמונה העולה מסיכום תיקי 1000 ו-2000 מצמררת. עומק השחיתות שנחשפת ועוד תיחשף מבהיל. ככה לא נראה כלום, ככה נראה שוחד. ביבי בהתייחסו לאולמרט היטיב לתאר מדוע במצב כזה אין ראש ממשלה מסוגל לתפקד ולשאת באחריות לניהולה וביטחונה של המדינה. על נתניהו להכריז מחר בבוקר על נבצרות".