פוליטי-ביטחוני

היועץ הפוליטי ארתור פינקלשטיין נפטר

היועץ הפוליטי ארתור פינקלשטיין נפטר

פינקלשטיין, שייעץ במשך שנים לרפובליקנים בכירים וסייע לבחירתו של נתניהו מספר פעמים, נפטר כתוצאה ממחלת הסרטן בגיל 72

ארתור ג'יי פינקלשטיין, ששימש במשך שנים כיועץ פוליטי בכיר לרפובליקנים וגם לליכוד בישראל, הלך הלילה (בין שישי לשבת) לעולמו – כך הודיעו עמיתיו. פינקלשטיין בן ה-72 הפך לשם דבר בישראל לאחר שעזר לנתניהו להגיע לשלטון ב-1996 עם הקמפיין "פרס יחלק את ירושלים" ו"אין שלום, אין ביטחון, אין סיבה להצביע פרס". פינקלשטיין נפטר כתוצאה מסרטן הריאות: הוא הותיר אחריו את דונלד, בן זוגו במשך יותר מ-50 שנה, בנותיהן מולי וג'ני ושני אחיו רונלד ובארי.

האזינו לריאיון עם פינקלשטיין ב-2012
האזינו לריאיון עם פינקלשטיין ב-2012
חדשות 2

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ב-1996 הוגדר פינקלשטיין בדיווח של CNN כ"אדם יכול להפיל אפילו את האויבים הכי חזקים, אך הוא כל כך חשאי שמעטים ראו אותו – ממש דמות מהוליווד". התקשורת האמריקנית התקשתה למצוא תמונות של פינקלשטיין, שאף כונה "קייזר סוזה" על שם הדמות המסוכנת והמסתורית מ"החשוד המיידי".

במשך השנים שב פינקלשטיין לייעץ לנתניהו ולליכוד: כך למשל ב-2013, זמן קצר לפני הבחירות, נקרא לישראל במסגרת הניסיון למנוע את המשך הידרדרות המפלגה בסקרים. לבסוף השיג הליכוד (יחד עם ישראל ביתנו) 31 מנדטים ועמד בראש הממשלה. קודם לכן עבד עם שרון ועזר ליצור לו את תדמית "הסבא" בבחירות 2001 ו-2003.

בארה"ב ייעץ פינקלשטיין לבכירים רבים בממשל הרפובליקני, גם לאלו שהתנגדו לנישואים חד-מיניים. ב-2005 נישא פינקלשטיין, שהיה קנאי לפרטיותו, לבן זוגו מזה שנים רבות. "אני מאמין שזכויות ביקור, זכויות רפואיות וחוזים אנושיים אחרים, שהם מקובלים עבור כל האנשים הנשואים, צריכים להיות זמינים גם לנו", הסביר אז.

פינקלשטיין (משמאל) עם נתניהו, ארכיון
פינקלשטיין (משמאל) עם נתניהו, ארכיון
Flash 90

ב-2012 העניק פינקלשטיין ריאיון נדיר ובלעדי לרינה מצליח ב"חדשות סוף השבוע" ואמר: "כל מערכות הבחירות בישראל לאורך השנים נסבו על הישרדותה של המדינה, לכן הסוגיות העיקריות יהיו סוגיות הביטחון. עם ביטחון ישראל חזקה יותר".

על האיחוד בין נתניהו לליברמן אמר: "האיחוד לא רק יוצר קואליציה פוליטית חזקה יותר, מפני שקל לזכות בבחירות עם גוש ימני מאוחד, אלא גם הופך את ישראל לבטוחה יותר, יציבה יותר וכך היא משמיעה קול אחיד. לכן אני חושב שזו פוליטיקה טובה ומשילות טובה. אני חושב שזה טוב להם טוב למדינה וטוב ליהודים".

היועץ הפוליטי ארתור פינקלשטיין נפטר

ראש הממשלה בנימין נתניהו של מכתב תנחומים למשפחתו של פינקלשטיין. נתניהו כתב:"ארתור היה ידיד נאמן, בעל מקצוע ומחויב עמוקות למדינת ישראל".

שר הביטחון אביגדור ליברמן גם כן ספד לו היום: "הוא היה אדם לא שגרתי בעל אישיות כובשת, עם הרבה קסם וחוכמת חיים. ההיכרות שלי עם ארתור החלה בוויכוח סוער במהלך קמפיין בחירות 1996. הוויכוח נסב סביב סיסמת הבחירות 'פרס יחלק את ירושלים', שאיתה פתח הליכוד את הקמפיין. התנגדתי מאוד להצעה הזו, אבל כמו תמיד התברר בסוף שארתור צדק, ולהחלטות שקיבל אז היה חלק משמעותי בניצחון נתניהו והליכוד".

"ארתור היה איש אשכולות ובעל ידע נרחב בתחומים רבים, אבל לפני הכול היה יהודי חם ואוהד גדול של מדינת ישראל", הוסיף ליברמן. "ארתור היה איש מקצוע מעולה, שפעילותו ברחבי העולם הפגישה אותו עם נשיאים וראשי ממשלות – אך מעולם לא שינתה את אופיו הנוח, והוא תמיד הקפיד להישאר בגובה העיניים. ברמה האישית היה ארתור חבר אמיתי, ותמיד אזכור אותו כאחד האנשים המרתקים, שהייתה לי זכות גדולה להכיר אותו".

המושל לשעבר ג'ורג' פטאקי ספד לו: "נעצבנו לשמוע על פטירתו של אחד המוחות הפוליטיים הגדולים בעולם, חברנו היקר. הוא יחסר לנו". ארי פליישר, בכיר לשעבר בבית הלבן שמועסק כיום ברשת פוקס, כתב: "איש נפלא ונדיב, הוא היה המנטור שלי בפוליטיקה. תחסר לכולנו, נוח על משכבך בשלום".