ביטחוני

התפרעויות בירושלים ובגדה המערבית

ימי זעם: עימותים בגדה, ברצועה ובמזרח ירושלים

הסערה שעורר טראמפ וקריאת חמאס לאינתיפאדה הופכים למחאה אלימה בשטח: הפגנות והתפרעויות בכמה מוקדים ברחבי הגדה ובמזרח ירושלים. הפרות סדר גם לאורך גדר הגבול ברצועת עזה. צה"ל תגבר כוחות ברחבי יהודה ושומרון. שידור ישיר

השתתפו בהכנת הידיעה: תמיר סטיינמן, חדשות 2

לאחר קריאת מנהיג חמאס לפתוח באינתיפאדה בעקבות הכרזת נשיא ארה"ב טראמפ על מעמד ירושלים, החלו הבוקר (חמישי) הפגנות מחאה ברחבי הגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים, שבמהרה הפכו להפרות סדר ועימותים בין כוחות הביטחון לפלסטינים. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו על מספר פצועים סמוך לגדר הגבול עם רצועת עזה, באזור כיסופים. גורם במשטרת ירושלים: "אין התרעות מיוחדות, נאפשר שגרה, אבל מי שינסה אותנו – נגיב ביד קשה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המוקד הראשון היה בגבול רצועת עזה, באזור חאן יונס, שם החלו עשרות פלסטינים להתקרב לגדר, השליכו אבנים והבעירו צמיגים. כוחות צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות על מנת להרחיקם וגם באש חיה, ממנה נפגעו לפי דיווחי הפלסטינים לפחות 3 בני אדם. בהמשך החלו הפרות סדר בעוד כמה מקומות לאורך הגדר.

ימי זעם: עימותים בגדה, ברצועה ובמזרח ירושלים

במקביל, נרשמו הפרות סדר של אלפי פלסטינים במספר מוקדים ברחבי ירושלים ובגדה המערבית, ובהם חברון, בית לחם וג'נין, שכללו זריקות אבנים ובקבוקי תבערה. חלק מתוך כ-4,000 מתפרעים בחברון השליכו אבנים ויידו בקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון.

עימותים סמוך לגבול עזה
עימותים סמוך לגבול עזה

בעימותים שנרשמו בשער שכם בירושלים קראו המפגינים: "לאלאקצא באים שהידים במליונים" ו"ברוח ובדם נפדה את פלסטין". עוד אמרו המוחים: "למה נשקוט, למה? כשאנחנו תחת כיבוש הצבא" ו"לא מפחדים מהמעצרים שלכם – תגידו לשב"כ".

שער שכם, היום
שער שכם, היום
"אין מידע על כוונה להסלמה"

כמו כן הושלכו בקבוקי תבערה לכביש מעלה אדומים, באירוע שהסתיים ללא נפגעים או נזק. מספר צעירים רעולי פנים השליכו בקבוקי תבערה מכיוון עיסאוויה לכביש מעלה אדומים: כוח משטרה ומג"ב שהיה ערוך במקום עצר לחקירה 10 חשודים.

בתום הערכת מצב שערכה המשטרה נקבע כי בשלב זה אין מודיעין קונקרטי על כוונות להסלמה במרחב ירושלים. "המשטרה ערוכה לכל התרחישים", נמסר בהודעת המשטרה.

יחיא אמל גבארין/TPS
"לפתוח באינתיפאדה חדשה". הנייה
רויטרס

עוד צוין כי: "התחושה היא שהשטח מבין שאין קשר להר הבית ושמדובר בסוגיה לאומית ולא דתית, ולפיכך אין התקוממות אלימה בשלב הזה. יש גורמים קיצוניים כמו חמאס שמנסים להשפיע על צעירי מזרח ירושלים ולקשור את הר הבית למצב, אבל הצפי כרגע הוא שסף האלימות לא יעלה".

הנייה: "לפתוח באינתיפאדה חדשה"

ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה אמר הבוקר בעצרת בעזה: "אנו קוראים לפתיחתה של אינתיפאדה חדשה נגד הכיבוש והאויב הציוני, ואנחנו פועלים לשם כך". 

הנייה אף טען כי "ההכרה בירושלים היא הכרזת מלחמה נגד הפלסטינים, ולכן הוריתי על גיוס כללי של כל פעילי חמאס כדי להתנגד להחלטת טראמפ. אני קורא להפוך את יום הזעם מחר לתחילתה של אינתיפאדה חדשה שתיקרא: אינתיפאדת החירות של ירושלים והגדה".

מחאות נגד הכרזת טראמפ, עזה
מחאות נגד הכרזת טראמפ, עזה
רויטרס

בכיר חמאס איסמעיל רדוואן הוסיף: "האזרחים הפלסטינים והתנועות הפוליטיות הלאומיות הפלסטיניות מוחים על החלטתו של טראמפ על ירושלים, ההחלטה הזאת תוקפנית נגד עמנו, המקומות הקדושים שלנו והערכים שלנו, זהו אתגר רציני, אנו מזהירים את הממשל האמריקאי מההחלטה הזו".

חאדר חביב, אחד ממנהיגי הג'יהאד האסלאמי, נשא דברים בעצרת ואמר: "לעם הפלסטיני יש זכות להשתמש בכל צורות הביטוי של כעסם וכל אמצעי ההתנגדות, ההתנגדות הפלסטינית תגיב על הפשע הזה שבוצע על ידי הממשל האמריקאי והאויב הציוני".

בהכנת הידיעה השתתפו: ניר דבורי, תמיר סטיינמן, ירון שניידר, משה נוסבאום וירון אברהם.