פוליטי-ביטחוני

צפו ברגע ההצבעה באו"ם

משרד החוץ המצרי: "חשוב לשמור על איזון"

המצרים התייחסו להחלטתם להשעות את ההצבעה באו"ם בנושא ההתנחלויות

החלטת מועצת הביטחון של האו"ם נגד הבנייה בהתנחלויות הוגשה תחילה על ידי מצרים והוסרה ברגע האחרון, על פי דיווחים שונים בשל לחץ ישראלי ואמריקני. למחרת ההחלטה אומנם הובאה להצבעה על ידי מספר מדינות אחרות, אבל משרד החוץ בקהיר מבהיר היום (שבת) את עמדתו בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מכיוון שמצרים רואה את עצמה כגורם מרכזי בכל משא ומתן עתידי בין ישראל לפלסטינים, בתיאום עם הממשל האמריקני החדש, חשוב לה לשמור על האיזון הדרוש בעמדתה", מסר דובר משרד החוץ המצרי אחמד אבו זייד.

''חשוב לשמור על איזון''. א-סיסי (רויטרס)
''חשוב לשמור על איזון''. א-סיסי (רויטרס)

לדבריו אבו זייד, עמדה מצרית מאוזנת "תבטיח לה חופש פעולה ויכולת השפעה על הצדדים בכל משא ומתן עתידי". הוא הדגיש עוד כי המטרה היא להגיע ל"הסדר כולל וצודק שבמסגרתו יושבו כל זכויות הפלסטינים".

"אם המגמה תמשיך – פתרון שתי המדינות יהפוך לבלתי אפשרי" 

שעות לאחר שארצות הברית החליטה להימנע בהצבעה במועצת הביטחון של האו"ם, בכיר בממשל אובמה מנסה להסביר את המהלך יוצא הדופן. בריאיון לרשת CNN הדגיש בן רודס, סגן היועץ לביטחון לאומי של אובמה, שהמהלך אינו "נקמה" של הנשיא אובמה בנתניהו.

דנון בועדת האו''ם (רויטרס)
דנון בועדת האו''ם (רויטרס)

"העובדה שהיא שהמדיניות האמריקנית במשך עשורים היא להתנגד להתנחלויות", אמר רודס. "הסיבה שנקטנו במהלך הזה היא שבמשך שנים אנחנו חוזים בתהליך מואץ של הרחבת ההתנחלויות ואם המגמה הזאת תמשיך, פתרון שתי המדינות יהפוך לבלתי אפשרי".

כשנשאל מדוע לא פעלה ארצות הברית מאחורי הקלעים כדי למנוע את ההצבעה, רודס הדגיש כי לא מדובר היה בהחלטה אמריקנית וכי לארצות הברית לא היה כל חלק בקידום ההחלטה. עם זאת ציין: "כששקלנו את הנושא הבנו שהוא תואם למדיניות האמריקנית".

''דברים יראו אחרת''. טראמפ (CNN)
''דברים יראו אחרת''. טראמפ (CNN)

זמן קצר לאחר ההצבעה צייץ הנשיא הנבחר דונלד טראמפ: "הדברים ייראו אחרת אחרי 20 בינואר". עם זאת, יהיה כמעט בלתי אפשרי עבור טראמפ להפוך את ההחלטה באו"ם. לשם כך יהיה צורך בהחלטה חדשה שתזכה לתמיכה של לפחות 9 מ-15 החברות במועצת הביטחון.

בהכנת הידיעה השתתף אופיר שטיינוורסל