מדיני

אירופה: "ירושלים חייבת להיות בירת שתי המדינות"

באיחוד האירופי מתחו ביקורת חריפה על צעדי טראמפ והזהירו מ"חזרה לימים קודרים יותר". גם רוסיה צפויה לגנות את המהלך בדיון במועצת האו"ם - ואפילו באוסטרליה וניו זילנד הצטרפו למחאה על "הצעד החד צדדי שיכול לפגוע בשלום"

הכרזתו הדרמטית של טראפמ על ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל ממשיכה לגרור ביקורת בעולם: באיחוד האירופי הבהירו היום (חמישי) כי המהלך מנוגד לעמדת אירופה ועלול "להחזיר את כולנו אחורה לזמנים קודרים יותר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פדריקה מוגריני, הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי, מתחה כבר אמש ביקורת על דברי טראמפ – והיום הצהירה כי ירושלים "חייבת להיות בירת שתי המדינות – ישראל ופלסטין".

"לאיחוד האירופי יש מדיניות ברורה ומאוחדת: אנו מאמינים שהפתרון הריאליסטי היחיד לסכסוך בין ישראל לפלסטינים מבוסס על שתי מדינות, וירושלים כבירה של שתי המדינות יחד", אמרה מוגריני במסיבת עיתונאים.

מזהירה מצעדי טראמפ. מוגריני
מזהירה מצעדי טראמפ. מוגריני
רויטרס

באיסטנבול מזהירים מ"קטסטרופה"

מוגריני אמרה כי תיפגש מחר עם שר החוץ הירדני, שגם ארצו התנערה מדברי טראמפ: ביום שני מוגריני צפויה להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו בבריסל. ראש הממשלה הטורקי יילדירים אף כינה את המהלך של טראמפ "שליפת הנצרה מהפצצה שמוכנה להתפוצץ במזרח התיכון".

"ההחלטה הזו בטלה בעינינו", הוסיף. "מסגד אל-אקצא נחשבת למקום קדוש עבור שלוש דתות וכל החלטה שתשנה את הסטטוס הזו או תקרא עליו תיגר עלולה לגרום לקטסטרופה".

גם רוסיה הזהירה היום מהשלכות הצעד של ממשל טראמפ, ולפי הדיווחים במדינה נציגיה לאו"ם צפויים למתוח ביקורת על עמדת טראמפ בדיון במועצת הביטחון של האו"ם שייערך מחר.

טראמפ והצו הנשיאותי, אתמול
טראמפ והצו הנשיאותי, אתמול
sky news

בריטניה: "הצהרת טראמפ לא מועילה"

במשרד החוץ הרוסי הביעו דאגה מהמהלך והבהירו כי עמדת ארה"ב החדשה "עלולה להחריף את הסכסוף הישראלי-פלסטיני". עוד קראו במוסקווה לשני הצדדים "להפגין איפוק בעת הזו כדי להימנע מהשלכות מסוכנות וחסרות שליטה".

שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון כינה את הצהרת טראמפ "לא מועילה" ואמר כי העולם רוצה לראות "הכרזות רציניות מצד טראמפ, שיראה כיצד הוא מתכנן לפתור את הנושאים החשובים בסכסוך במזרח התיכון. אנחנו דבקים בעמדתנו".

גם באינדונזיה ואוסטרליה מתחו ביקורת על דברי טראמפ: הנשיא האינדונזי ג'וקו וידודו גינה את ההכרה בירושלים וטען כי היא מפרה החלטות של האו"ם ושל מועצת הביטחון. "ההחלטה הזו יכולה לפגוע בשלום העולמי. נציגינו ידברו עם מדינות מוסלמיות נוספות בנושא ואנו קוראים לאו"ם לדון בצעד החד-צדדי הזה".

שרת החוץ האוסטרלית ג'ולי בישופ אמרה כי ארצה "מחויבת לפתרון שתי המדינות, בו שני העמים חיים בשלום זה לצד זה בגבולות מוכרים על ידי העולם". בישופ הבהירה כי ארצה לא תזיז את השגרירות לירושלים ותמשיך לפעול מתל אביב.