מדיני

הישג: רוככה החלטת מועצת אירופה

לאחר מאמצים רבים, רוככה הצעת ההחלטה במועצת אירופה שיזמו הפלסטינים, ובה אמורים היו להיכלל גינויים רבים כלפי ישראל. ההחלטה שאושרה כללה לבסוף גם גינוי לתמיכת הרשות הפלסטינית למחבלים מורשעים ובני משפחותיהם - אך גם לארה"ב והכרתה בירושלים כבירת ישראל

רוככה החלטת מועצת אירופה: משלחת הכנסת לאסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה הצליחה לרכך את הצעת ההחלטה הכוללת "הבעת צער" ומחאה על הכרת ארצות הברית בירושלים כבירת ישראל וכן הצהרה לפיה "תפקידה של ארה"ב כמתווכת מרכזית בתהליך השלום התערער ללא ספק, עם הכרזת נשיאה בנוגע לירושלים". עוד אמורה הייתה ההצעה לגנות בנייה "בשטחים הכבושים", הריסת בתי פלסטינים ועוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

להצעה המרוככת נוסף סעיף הקורא, לראשונה, לרשות הפלסטינית להפסיק את תמיכתה באסירים הפלסטינים הכלואים בגין מעשי טרור ובבני משפחותיהם. בנוסף, סוכלו המאמצים הפלסטינים להוסיף חמישה סעיפים המחמירים את הביקורת כלפי ישראל. ההחלטה המרוככת, שכללה עדיין את הביקורת החריפה כלפי ארה"ב, אושרה ברוב קולות באסיפה.

היותנ וישראל אינה חברה במועצה, אלא משקיפה בלבד – בדומה למעמד ארה"ב בה – בוצע המאמץ הדיפלומטי באמצעות גיוס אינטנסיבי של חברי פרלמנט ממדינות אירופה השונות, וכן נאום של חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד), ראש המשלחת הישראלית, בפני מליאת האסיפה הפרלמנטרית. "האובססיה של המוסדות האירופיים לעסוק בישראל נותרה כשהייתה", אמרה חברת הכנסת. "מאחורי הקלעים יותר מדינות קשובות לטענותינו והמאמצים נושאים פרי, גם אם באופן חלקי".

"הטלת האחריות על הפלסטינים למעשי הטרור והקריאה לחדול מכך היא הישג דיפלומטי חשוב", הוסיף כרמל שאמה הכהן, שגריר ישראל למועצת אירופה. "הפלסטינים, לדעתי, מצטערים על הרגע שהניעו את המהלך המיותר, אבל ככה זה כשמשחקים בלי הפסקה באש של הסתה ושקרים ומחזור מעשיות. בסך הכל אנחנו מרוצים, למרות שמדובר בעוד עיסוק צבוע ואובססיבי של אירופה בבעיות של אחרים במקום בבעיותיה הבוערות".