מדיני

"תכנית השלום נמצאת בשלב מתקדם"

מזכיר המדינה האמריקני הביע רצון להמשיך ולקדם את תהליך השלום במזרח התיכון ואמר כי הנשיא טראמפ "מחויב למהלך". טילרסון קרא לאירן לסגת מסוריה וזכה לתגובה תקיפה מבכיר בטהרן: "על ארה"ב לסגת"

במהלך ביקור רשמי בירדן, התייחס מזכיר המדינה האמריקני להליך השלום במזרח התיכון ואמר כי יש התקדמות מעודדת בקידום תוכנית השלום האמריקנית, עליה עומלים בחודשים האחרונים. "ארה"ב מחוייבת לקידום השלום במזרח התיכון", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הגדרת גבולות ירושלים יוחלטו רק במו"מ בין הצדדים, כפי שכבר אמר הנשיא טראמפ", אמר מזכיר המדינה. במהלך ביקורו חתם טילרסון על הסכם ביטחוני עם ירדן בסכום של יותר מ-6 מיליארד דולרים ושיבח את ירדן על תפקידה בשמירה על היציבות האזורית. "הקשר בין המדינות מעולם לא היה חזק יותר", ציין.

כמו כן התייחס טילרסון למתיחות בגבול הצפון ואמר כי ארה"ב מאוד מודאגת מהמתיחות הביטחונית בין ישראל לאירן. "אירן צריכה להסיג את כל כוחותיה מסוריה", אמר טילרסון. בתגובה אמר גורם אירני כי נוכחותה של אירן בסוריה היא לגיטימית ומבוססת על הזמנה ישירה מהממשל בדמשק, וכי על כוחות ארה"ב לסגת מהמדינה. "אלו שצריכים לעזוב הם אלו שנמצאים בסוריה בלי הזמנת הממשל הסורי", אמר.

טילרסון, ארכיון
טילרסון, ארכיון
רויטרס

מוקדם יותר השבוע התייחס גם מזכיר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס למתיחות בגבול הצפוני של ישראל. "לישראל יש את הזכות להגן על עצמה", אמר והטיל את האחריות להתחממות על אירן. "בכל מקום שאנחנו מוצאים בעיות במזרח התיכון, אנחנו רואים שאותו הגורם עומד מאחוריהן, או שאירן מממנת את הסכסוכים או שהיא מובילה אותם".