פוליטי-ביטחוני

קידום מהלך מדיני: חיזור אמריקני אחרי אבו מאזן

בימים האחרונים משנה הבית הלבן את הטון ושולח איתות ברור לירושלים: למרות החיבוקים והחיוכים, הנשיא טראמפ מתכוון ברצינות לקדם מהלך מדיני מול הפלסטינים

אודי סגל, חדשות 2

בימים האחרונים מתנהל חיזור נמרץ של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אחרי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בחיזור זה טמון גם מסר אמריקני לישראל, לפיו טראמפ רציני מאוד לגבי קידום מהלך מדיני עם הפלסטינים בזמן הקרוב מאוד. נכון לשלב זה, כל הפנטזיות והדיבורים על "השעייה" או הציפייה ש"ימרחו" את עניין הסכם השלום – אינן נכונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת אותו "חיזור", השליח המיוחד של הנשיא למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, הגיע לוועידת ליגה הערבית המתנהלת בימים אלה בירדן, והוא צפוי להיפגש מחר עם אבו מאזן, בפגישה השנייה בין השניים תוך פחות משבועיים. כמו כן, בשבוע הבא צפוי אבו מאזן להגיע לבית הלבן לפגוש בפעם הראשונה את הנשיא טראמפ.

המאמץ האמריקני של הימים האחרונים מהווים שינוי קו בדחיפות וברצון לאותת לפלסטינים שהאמריקנים חפצים לשמוע מהם כיצד ניתן לקדם את תהליך השלום. אותו מאמץ מלווה גם בעובדה שאין כרגע הסכמות בין ישראל לבין ארה"ב בנושא הבנייה בהתנחלויות.

עם זאת, יש מתנהל ניסיון להגיע להבנות בנושא כבר בימים הקרובים. שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, שוקד בימים אלה על המאמצים בוושינגטון, וייתכן כי כבר עד סוף השבוע יהיה ניסיון להגיע להבנה. אולם נכון לרגע זה – עמדת המדינות אינה זהה.

במקביל, גורמים המקורבים להתיישבות אומרים כי לא רק שאין "צ'ק פתוח" או אור ירוק לגבי ההתנחלויות, אלא יש "כרטיס צהוב" של הממשל האמריקני בנושא הבנייה. לדבריהם, ייתכן שבהעדר הסכמות בימים הקרובים – הם ידרשו מהממשלה להסכים שלא להסכים עם הבית הלבן.

טראמפ במסר לנתניהו: רוצה הסכם
טראמפ במסר לנתניהו: רוצה הסכם
אבי אוחיון, לע''מ

נתניהו מכחיש: אין הסכם על הבנייה

דברים אלה מגיעים על רקע הפרסום לפיו ראש הממשלה בנימין נתניהו סיכם עם ממשל הנשיא טראמפ על הקפאת הבנייה לאחר להקמת יישוב חדש למפוני עמונה, אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה ביום ראשון כי "השיחות עם הבית הלבן נמשכות, הדיווחים בתקשורת לא נכונים".

"בימים האחרונים נפוצו דיווחים בתקשורת על סיכומים לכאורה בשיחות שאנחנו מקיימים עם הבית הלבן בנושא הבנייה בהתיישבות", אמר נתניהו. "יש הרבה דברים לא נכונים בדיווחים הללו, אני לא אכנס לפרטים. השיחות שלנו עם הבית הלבן נמשכות ואני מקווה שיסתיימו במהרה".

ביום שבת נחשף בחדשות סוף השבוע כי הבסיס לאופטימיות הזהירה של ראש הממשלה עם המראתו לסין בשבוע שעבר, אז אמר כי "יש התקדמות בשיחות עם ארצות הברית על הבנייה בשטחים", היה "נוסחת טראמפ להמשך הבנייה בשטחים", שמתגבשת והולכת בשיחות של אנשי הממשל מול אנשי נתניהו.