פוליטי-ביטחוני

שר הביטחון: "ידעו על 14 אלף יחידות"

אחרי שנתניהו טען כי לא זכר כי התקבלה החלטה בסוגיית תכנית קלקיליה בקבינט, ליברמן מבהיר כי הסוגיה הועלתה - "היתרון בקבינט הוא שהכל מתומלל ומוקלט, הלכתי ובדקתי"

"אני יכול לומר במלוא האחריות: הדברים הועלו בקבינט" – כך מצהיר היום (שני) שר הביטחון אביגדור ליברמן בדברו על הרחבת קלקיליה. "בניגוד לכל הדיבורים והסיסמאות שהפריחו, היתרון הגדול של הקבינט הוא שהכל מוקלט ומתומלל. הלכתי למזכירות הממשלה ועברתי על הסטנוגרמה", הסביר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ליברמן הבהיר כי "מדובר בבניה על קרקע פלסטינית פרטית בתוך העיר, שאמנם בשטח C אבל אף ישראלי לא מגיע אליה. מתחילים לתכנן רק אחרי שיש אישור, והמתכנן – אחרי אישור של הקבינט – העביר מסמך שהוא לא סודי ובו כתוב שהקיבולת המקסימלית היא 14,381 יחידות, והתכנית הריאלית היא 6,187 יחידות". לדברי שר הביטחון, "כל הצעקה נועדה רק לרצות מתפקדי פריימריז בכמה מפלגות, ואולי להרוויח כמה נקודות בדעת הקהל על חשבון פגיעה בביטחון ישראל".

אתמול אמר ראש הממשלה נתניהו בישיבת ראשי הקואליציה כי הוא "לא זוכר את ההחלטה שהתקבלה בקבינט על הרחבת קלקיליה", ימים ספורים לאחר שנזף בשרי הימין על רקע ההתנגדות לתכנית: "תמוה ששרי קבינט שהיו שותפים להחלטות מתכחשים להם בסימנים ראשונים של ביקורת ולחץ", אמר אז.

קלקיליה (יוסי זמיר / פלאש 90)
קלקיליה (יוסי זמיר / פלאש 90)

חשיפת חדשות 2 על הרחבת העיר הפלסטינית הובילה ללחץ פוליטי כבד בימין ולהתנגדות עזה בקרב שרי הליכוד והבית היהודי, ואתמול החליט נתניהו כי הקבינט ידון מחדש בתכנית להרחבת העיר. ההחלטה לקיים דיון מחודש התקבלה בעקבות לחץ מצד השרים יריב לוין וזאב אלקין בישיבת שרי הליכוד, שעות לפני הפגנה מתוכננת של ראשי רשויות ויישובים בשומרון במחאה על התכנית, שלטענתם תפגע באיכות חייהם ובביטחונם.

בעקבות הפרסום, בכירים בימין ברכו על ההחלטה לקיים דיון מחדש. יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כתב בטוויטר כי "לאור ההסתה הפלסטינית אין לתת להם פרס של 14,000 בתים לאורך כביש 6. מקווה שהפעם כולם יצטרפו לעמדתנו".