פוליטי-ביטחוני

הפטריארך: הנוצרים בישראל בסכנה

הפטריארך: הנוצרים בישראל בסכנה

הפטריארך היווני האורתודוקסי יוצא למסע בינלאומי במטרה לשכנע את העולם שהקיום הנוצרי בישראל נמצא בסכנה

הפטריארך היוני האורתודוקסי, תיאופילוס השלישי, יצא מחר (רביעי) מירושלים למסע בינלאומי. יש לו מטרה אחת: לשכנע את העולם שהנוצרים בישראל בסכנה ושקיים איום ממשי על ביטחונם. ברקע: חילוקי דעות נדל"ניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תיאופילוס השלישי צפוי להיפגש עם שורה של מנהיגים בעולם. בין היתר ייפגש עם עבדאללה מלך ירדן, האפיפיור, ראש ממשלת יוון, ראש הכנסייה בבריטניה ואולי אפילו עם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי.

ברקע למסע יוצא הדופן עומדים שני מהלכים ישראלים. ראשית הצעת החוק של חברת הכנסת רחל עזריה שמנסה לעזור לאלפי הישראלים המתגוררים בדירות בבעלות הכנסייה ועכשיו מתברר להם כי הדירות נמכרו מתחת לאפם.

הכנסיות הנוצריות מחזיקות בשטח מדינת ישראל כ-100 אלף דונם קרקעות, שאותן אספו במשך מאות שנים ואת חלקן החכירו לטובת יזמות פרטית וממשלתית ואף לדירות מגורים. תפוגתן של עסקאות חכירה רבות שנחתמו עם הכנסיות עומדת ממש מעבר לפינה, בטווח של 20-40 שנה מהיום, מה שפוגע קשות בערך הדירות. בעיה שמטרידה במיוחד בעלי דירות בשכונת רחביה בירושלים.

בעלי דירות ברחביה לחוצים, עזריה (פלאש 90)
בעלי דירות ברחביה לחוצים, עזריה (פלאש 90)

לכך מצטרף פסק הדין שאישר את המכירה של שני מלונות גדולים וסמליים בכניסה לשער יפו, המהווים את סמל הנוכחות הנוצרית בעיר. המלונות הועברו לידיה של עמותת הימין "עטרת כהנים" הפועלת ליצירת רוב יהודי בעיר העתיקה.

יש שיאמרו כי הפטריארכיה הביאה את כל הצרות האלה על עצמה עם עסקאות מכר שנויות במחלוקת. ויתכן שזה אפילו נכון, במיוחד מבחינה משפטית. אך זה לא אומר שניתן להתייחס לאירוע בקלות ראש.

כל ראשי הכנסיות בארץ, 13 במספר, התייצבו מאחורי המסע של הפטריארך ומאחורי המסר שישראל מתנכלת במכוון לכנסיות ולנצרות. לכך יש להוסיף את פעילות תגי המחיר בכנסיות שלא פוענחו, והמצב הקשה של הנוצרים במזרח התיכון.
אפשר בהחלט להבין למה הטענות של הפטריארך עלולות ליפול על אוזניים קשובות ולפגוע בישראל במישור הבינלאומי.

המלונות ימכרו ל''עטרת כהנים''? (חדשות 2)
המלונות ימכרו ל''עטרת כהנים''? (חדשות 2)

תיאופילוס השלישי מודע לכך והוא צפוי להגיד לאפיפיור שיש חשש ממשי להסלמה ומתח בין דתי בישראל. הוא צפוי לבקש ממנו להשהות את המגעים עם ישראל על חתימת הסכם כלכלי.

במשרד החוץ מבינים שזה הדבר האחרון שישראל צריכה עכשיו, וגם אם חושבים שם שהפאטריארך מנסה להסיט את האש מהבעיות הקשות שיש לו כאן בענייני הנדל"ן, התגובה הרשמית מדברת על הקושי להתערב בפסק דין של בית משפט, ועל כך שהצעת החוק נמצאת רק בשלבים מתקדמים.

בכל מקרה מבהירים במשרד: "ישראל מחויבת לשמור על הסטוס-קוו במקומות הקדושים ולהגן על מעמד הכנסיות הנוצריות בירושלים ובעולם".